Mąż i żona muszą co roku ponawiać oświadczenie, że ryczałt od najmu rozlicza jedno z nich. Inaczej połowę przychodu trzeba opodatkować według skali - mówi Grzegorz Jeziorek w rozmowie z DGP.

Podatnicy, którzy w 2013 r. opodatkowywali swoje przychody ryczałtem, do 31 stycznia muszą złożyć roczne zeznanie PIT-28. Mogą to zrobić w formie papierowej albo przez internet (bez podpisu elektronicznego). Ryczałtem można opodatkowywać m.in. przychody z najmu prywatnego (8,5-proc. stawka). Czy przy rozliczeniu rocznym pojawiają się tu jakieś problemy?

Kłopotliwe może być niedopełnienie obowiązku złożenia oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów przez jednego małżonka, w sytuacji gdy wynajmowana nieruchomość jest ich majątkiem wspólnym. Często małżonkowie decydują, że całość przychodu na dany rok z najmu będzie rozliczać tylko jedno z nich. A jest to możliwe tylko wówczas, gdy do 20 stycznia roku podatkowego (lub przy rozpoczęciu wynajmu w dacie płatności pierwszego ryczałtu) mąż i żona złożą takie oświadczenie (w formie pisemnej) naczelnikowi urzędu skarbowego. W tym samym terminie wskazany w oświadczeniu małżonek musi zgłosić informację o wyborze opodatkowania przychodów z najmu ryczałtem.