70 dni zostało na złożenie PIT za rok 2011
Przepisy nie wprowadzają limitów co do liczby składanych korekt deklaracji PIT. Podatnik może je poprawiać tyle razy, ile potrzebuje.
Przepisy nie wprowadzają limitów co do liczby składanych korekt deklaracji PIT. Podatnik może je poprawiać tyle razy, ile potrzebuje.
Ordynacja podatkowa pozwala poprawiać błędy w złożonym zeznaniu podatkowym. Jednak podatnik nie ma pełnej swobody w nanoszeniu takich zmian.
Edyta Rajchel, radca prawny w Kancelarii Andrzej Gotfryd, oddział w Krakowie, wskazuje, że korekta zeznania jest dopuszczalna, ale trzeba pamiętać o ograniczeniach czasowych wynikających z przepisów ustawy o PIT, np. przy łącznym opodatkowaniu małżonków czy rozliczeniu osoby samotnie wychowującej dziecko.
– W tym zakresie po 30 kwietnia, a więc po terminie złożenia zeznania, podatnik nie może skutecznie wnioskować o zmianę sposobu rozliczenia – ostrzega Edyta Rajchel.
Limit czasowy na korektę przewidziany jest też w zakresie przekazania 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Tu cezura czasowa wynosi miesiąc od upływu terminu dla złożenia zeznania.
– Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania lub kontroli podatkowej – przypomina nasza rozmówczyni.
Trzeba też pamiętać, że korekty zeznania podatkowego możemy dokonywać do upływu przedawnienia, a zatem przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.
– Za 2011 rok możliwe będzie składanie korekt do końca 2017 roku – wylicza Edyta Rajchel.
Ekspert zaznacza, że dokonując korekty, należy składać ten sam formularz, zaznaczając rubrykę: korekta zeznania.
Poprawiając błąd, dołącza się do deklaracji korygującej pisemne uzasadnienie przyczyn korekty. Edyta Rajchel tłumaczy nam, że jest to element obowiązkowy. W takim pisemnym uzasadnieniu należy wskazać, gdzie popełniliśmy błąd. Dodatkowo jeśli pomyliliśmy się w rozliczeniu na niekorzyść fiskusa, niezbędne jest – najlepiej niezwłoczne – uiszczenie całej kwoty zaległości podatkowej. Jeśli podatnik zmieści się z zapłatą w terminie 7 dni, licząc od dnia złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, jest uprawniony do zastosowania obniżonej stawki odsetek za zwłokę w wysokości 75 proc. stawki podstawowej. Wyniesie ona obecnie 10,5 proc. zamiast 14 proc.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama