Na korzystniejszych zasadach mogą rozliczyć roczne zeznanie podatkowe małżonkowie i samotni rodzice. Muszą tylko spełnić wszystkie ustawowe warunki do tego sposobu opodatkowania.

Czy małżonkowie składają wniosek w zeznaniu rocznym

Podatniczka wyszła za mąż w grudniu 2010 r. Chce w rozliczeniu za 2011 rok złożyć zeznanie wspólnie z mężem. Czy muszą o tym zawiadomić urząd skarbowy?

Czy można skorzystać z dwóch preferencji w PIT

Podatnik chce rozliczyć się wspólnie ze zmarłą żoną. Jednocześnie samotnie wychowuje swojego niepełnoletniego syna. Czy ma prawo skorzystać z dwóch preferencyjnych rozliczeń?

Czy wspólne zeznanie PIT jest korzystne podatkowo

Podatnik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Jego dochody nie przekraczają w roku pierwszego przedziału skali podatkowej (85 528 zł). Żona jest osobą bezrobotną bez prawa do zasiłku. Czy wspólne rozliczenie będzie dla podatników korzystne?

Czy ryczałt wyłącza korzystne rozliczenie podatku

Podatniczka zastanawia się nad otworzeniem sklepu z warzywami. Chce rozliczać się na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Jednocześnie opodatkowuje się jak matka samotnie wychowująca dziecko. Czy ryczałt pozbawi jej preferencji?

Czy każdy ryczałt z najmu wyklucza wspólny PIT

Podatniczka w 2011 roku uzyskała dochody z pracy. Mąż zarabiał tylko na tzw. wynajmie prywatnym mieszkania, rozliczając ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Czy podatnicy stracą prawo do wspólnego rozliczenia?

Czy można złożyć PIT ze zmarłym małżonkiem

W październiku 2011 r. zmarł mąż podatniczki. Do tej pory małżonkowie rozliczali się razem. Czy w rozliczeniu za 2011 rok też mają taką możliwość?

Czy samotny rodzic wybiera sposób rozliczenia

Podatniczka od miesiąca wychowuje samotnie swoją niepełnosprawną córkę, bo jej mąż siedzi w więzieniu. Czy może złożyć PIT za 2011 rok jako samotna matka?

Czy wychowanie dzieci wpływa na ulgę prorodzinną

Małżonkowie rozwiedli się. Dwójka dzieci została przy matce, która samodzielnie zajmuje się ich opieką. Czy dla preferencji w PIT ważne jest samotne wychowanie potomstwa?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak skorzystać z preferencyjnego rozliczenia w zeznaniu za 2011 rok
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.