Osoba, która w 2011 roku zarabiała za granicą, ale miała miejsce zamieszkania w Polsce, musi wszystkie dochody wykazać przed krajowym urzędem skarbowym. Rozliczenia dokona w PIT-36 i załączniku PIT-ZG.
Mimo że coraz więcej osób decyduje się na powrót z zarobkowej emigracji, nadal spora część rodaków pracuje za granicą. Wielu przenosi się tam na stałe, inni tylko na chwilę, aby podreperować swój budżet. Trzeba jednak pamiętać, że każda aktywność zarobkowa Polaka za granicą może zainteresować naszego fiskusa.
Obowiązki podatkowe w Polsce będą zależały od miejsca zamieszkania. Jeśli podatnik ma miejsce zamieszkania lub centrum interesów osobistych bądź gospodarczych w Polsce, płaci podatki w naszym kraju. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania tego samego dochodu, tj. za granicą i w Polsce, trzeba zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania. Stosowanie odpowiedniej metody regulują umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, których Polska podpisała z innymi krajami już ponad 80.