Za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się akcja rozliczeń PIT za 2011 r. Osoba, której nie stać na zapłacenie podatku dochodowego może zawnioskować o ulgę. Pismo w sprawie rozłożenia na raty, odroczenia płatności lub umorzenia trzeba złożyć do urzędu skarbowego.
Do końca stycznia 2012 r. z fiskusem muszą się rozliczyć podatnicy ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – PIT-28. Do końca kwietnia osoby, które opłacały podatek według skali PIT (ze stawkami 18 i 32 proc.) – PIT-36, PIT-37, przedsiębiorcy opodatkowani liniowym PIT – PIT-36L, osoby, które w 2011 r. sprzedały nieruchomość – PIT-39, czy inwestowały na giełdzie – PIT-38.
Jeśli po wypełnieniu druku zeznania okaże się, że trzeba fiskusowi dopłacić podatek, a podatnik nie ma na to środków, warto zastanowić się nad wystąpieniem do naczelnika urzędu skarbowego z wnioskiem o udzielenie ulgi w zapłacie podatku. W zależności od potrzeb można prosić o odroczenie terminu płatności podatku czy rozłożenie go na raty. Gdy podatnik ma już dług wobec fiskusa, może prosić o rozłożenie zaległości na raty lub jej umorzenie.

To jest tylko część artykułu. W pełnej wersji dowiesz się więcej na temat:

Spłaty podatku w ratach

Jak napisać wniosek o ulgę

Zaległości podatkowych i odsetek

Zobacz pełną treść artykułu w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Dlaczego już teraz warto pomyśleć o ułatwieniach w zapłacie podatku.