statystyki

Rekompensata za utracone korzyści jest opodatkowana

autor: Mariusz Szulc07.09.2020, 10:20; Aktualizacja: 07.09.2020, 10:26
Wolne od PIT są wyłącznie odszkodowania za rzeczywiste szkody, a nie za utracone korzyści

Wolne od PIT są wyłącznie odszkodowania za rzeczywiste szkody, a nie za utracone korzyściźródło: ShutterStock

Odszkodowanie wypłacone przez zakład pracy za to, że nie wywiązał się z zobowiązania i nie sprzedał pracownikowi mieszkania po preferencyjnej cenie, podlega PIT – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Chodziło o pracownicę elektrociepłowni, która wynajmowała mieszkanie zakładowe wybudowane jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku na gruntach państwowych. Elektrociepłownia przyjęła w 2002 r. regulamin sprzedaży lokali na rzecz pracowników. Przewidywał on bonifikatę, której wysokość uzależniona była od stażu pracy i okresu najmu. Kobieta w odróżnieniu od wielu innych osób nie wykupiła jednak w ten sposób mieszkania. Elektrociepłownia nie mogła wywiązać się z zobowiązania, bo cofnięty został wniosek o ustanowienie na jej rzecz prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym znajdował się budynek. Kobieta wniosła w związku z tym pozew do sądu o zapłatę odszkodowania za nienależyte wykonanie zobowiązania. Sprawę wygrała i otrzymała 216 tys. zł wraz z odsetkami. Pieniądze zostałe wypłacone w styczniu 2016 r.

Kobieta we wniosku o interpretację indywidualną przekonywała, że nie musi od nich płacić podatku dochodowego, bo zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT odszkodowania lub zadośćuczynienia otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej są wolne od daniny. Wyjątkiem są odszkodowania dotyczące utraconych korzyści z tytułu wyrządzonej szkody.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane