statystyki

Niższe zaliczki na PIT? Podatnik musi uprawdopodobnić, że zarobi mniej

autor: Łukasz Zalewski19.08.2020, 07:42; Aktualizacja: 19.08.2020, 07:50
Chodziło o mężczyznę, który wystąpił do urzędu skarbowego o ograniczenie poboru zaliczek na PIT, bo – jak tłumaczył – pobierane w niezmienionej wysokości byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku za cały 2019 r.

Chodziło o mężczyznę, który wystąpił do urzędu skarbowego o ograniczenie poboru zaliczek na PIT, bo – jak tłumaczył – pobierane w niezmienionej wysokości byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku za cały 2019 r.źródło: ShutterStock

Urząd może zgodzić się na zmniejszenie zaliczek na PIT, jeżeli podatnik uprawdopodobni, że jego dochód w całym roku będzie znacząco niższy niż w poprzednim. W przeciwnym razie organ ma prawo odmówić obniżki – orzekł WSA w Warszawie.

Chodziło o mężczyznę, który wystąpił do urzędu skarbowego o ograniczenie poboru zaliczek na PIT, bo – jak tłumaczył – pobierane w niezmienionej wysokości byłyby niewspółmiernie wysokie w stosunku do podatku za cały 2019 r. Wyjaśnił, że w tym czasie będzie pracował na statku morskim należącym do firmy z siedzibą w Singapurze. A zgodnie z umową polsko-singapurską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i ustawą o PIT będzie mógł skorzystać z ulgi abolicyjnej. W efekcie spodziewa się, że jego zobowiązanie podatkowe będzie znacząco niższe niż w 2018 r.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane