Jakie są koszty uzyskania przychodu przy zbyciu praw do znaku towarowego?

autor: Magdalena Majkowska13.01.2020, 08:01; Aktualizacja: 03.03.2020, 14:29
Sąd nie miał wątpliwości, że przeniesione przez współtwórcę znaku towarowego prawa są powiązane, a wyższe koszty przysługują do całości otrzymanego wynagrodzenia

Sąd nie miał wątpliwości, że przeniesione przez współtwórcę znaku towarowego prawa są powiązane, a wyższe koszty przysługują do całości otrzymanego wynagrodzeniaźródło: ShutterStock

Do wynagrodzenia za przeniesienie majątkowych praw autorskich do znaku towarowego (wraz z prawem do jego zgłoszenia do rejestracji) przysługują 50-proc. koszty uzyskania przychodów – orzekł NSA.

Inaczej twierdził fiskus oraz sąd pierwszej instancji.

Sprawa dotyczyła współtwórcy znaku towarowego, który sprzedał przysługujące mu majątkowe prawa autorskie do znaku oraz prawo do jego zgłoszenia. Kupującym był drugi współautor tego znaku.

ZOBACZ TEŻ: PIT 2020. Komentarz

Sprzedający chciał zastosować do otrzymanego wynagrodzenia 50-proc. koszty uzyskania przychodów (w rocznym zeznaniu PIT). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że to wykluczone. Wziął pod uwagę dwa przepisy. Pierwszy to art. 22 ust. 9 pkt 1 ustawy o PIT, który daje prawo do wyższych kosztów w związku z przeniesieniem własności znaku towarowego. Fiskus, powołując się na ustawę – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2017 r., poz. 776), uznał, że chodzi tu o prawo ochronne udzielone na znak towarowy, a tego – zdaniem organu – podatnik nie przeniósł, ponieważ jeszcze go nie posiadał. Zbył jedynie prawo do zgłoszenia znaku do rejestracji w Urzędzie Patentowym.

Drugim argumentem dyrektora KIS przeciwko zastosowaniu 50-proc. kosztów uzyskania przychodu był art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. Mówi on o rozporządzaniu autorskimi prawami majątkowymi, natomiast nie wspomina o prawie do zgłoszenia znaku towarowego. A w tej sprawie podatnik zbył jedno i drugie, czego przepis nie obejmuje – stwierdził organ. Uznał, że skoro umowa nie określała, jaka część wynagrodzenia dotyczy wyłącznie zbycia autorskich praw majątkowych, to w ogóle nie można zastosować podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane