statystyki

NSA: Nagroda od dostawcy dla kierownika sklepu z PIT

autor: Patrycja Dudek22.08.2019, 08:53; Aktualizacja: 22.08.2019, 08:53
Zwolnienie z podatku przysługuje wtedy, gdy premię dostaje nabywca towarów, a więc np. sklep, a nie jego pracownik, który wpływa na decyzje zakupowe – wynika z wyroku NSA.

Zwolnienie z podatku przysługuje wtedy, gdy premię dostaje nabywca towarów, a więc np. sklep, a nie jego pracownik, który wpływa na decyzje zakupowe – wynika z wyroku NSA.źródło: ShutterStock

Zwolnienie z podatku przysługuje wtedy, gdy premię dostaje nabywca towarów, a więc np. sklep, a nie jego pracownik, który wpływa na decyzje zakupowe – wynika z wyroku NSA.

Chodzi o zwolnienie z podatku dla nagród związanych ze sprzedażą premiową. Mówi o nim art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Ulga jest możliwa, jeśli wartość nagrody nie przekracza 2 tys. zł.

Spór o możliwość skorzystania z tego zwolnienia toczyła firma zajmująca się dystrybucją mrożonek. Zauważyła ona, że osobami mającymi realny wpływ na decyzje zakupowe klientów są kierownicy sklepów i hurtowni, menedżerowie restauracji i kucharze. Postanowiła więc, że nagrody za zakupy będzie przyznawała właśnie im. Dystrybutor mrożonek walczył o to, by nagrody wydawane pracownikom klientów, a nie samym klientom, były zwolnione z podatku jako mające związek ze sprzedażą premiową. Inaczej ciążyłyby na nim obowiązki płatnika. Firma wyjaśniła, że bez znaczenia jest to, kto otrzymuje nagrodę – klient czy jego pracownik – skoro akcja promocyjna przyczynia się do zwiększenia sprzedaży.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane