Niższa stawka PIT jeszcze w tym roku

autor: Agnieszka Pokojska30.07.2019, 08:07; Aktualizacja: 30.07.2019, 08:07
Kwota wolna będzie się również stopniowo zmniejszać dla tych, którzy wejdą w drugi próg podatkowy (zarobią 85 528 zł, ale nie więcej niż 127 tys. zł).

Kwota wolna będzie się również stopniowo zmniejszać dla tych, którzy wejdą w drugi próg podatkowy (zarobią 85 528 zł, ale nie więcej niż 127 tys. zł).źródło: ShutterStock

W 2019 r. podatnicy zarabiający w granicach pierwszego progu skali podatkowej zapłacą podatek w wysokości 17,75 proc. zamiast obecnych 18 proc.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT zmniejszającej obciążenia fiskalne wpłynął już do Sejmu. Wynika z niego, że od 1 października br. do końca roku, a więc przez trzy miesiące, pracodawca będzie odprowadzał zaliczki od wynagrodzenia, stosując 17-proc. stawkę PIT.

Skorzystają na tym wszyscy podatnicy rozliczający się według skali podatkowej (w tym przedsiębiorcy), którzy zarabiali w 2019 r., nawet jeżeli wynagrodzenie otrzymywali np. przez kilka miesięcy, na początku roku.

Dodatkowa skala

Będzie to możliwe dzięki wprowadzeniu nowej skali podatkowej dla 2019 r., ze stawką 17,75 proc. Na prośbę zatrudnionego płatnik zastosuje stawkę w takiej właśnie wysokości już do zaliczek odprowadzanych za trzy ostatnie miesiące roku.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane