statystyki

Rekompensata za likwidację działki jest z PIT

autor: Magdalena Majkowska11.06.2019, 18:00
działka

– Wypłata odszkodowań w tym trybie nie odwołuje się do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami – podkreślił organ.źródło: ShutterStock

Działkowiec płaci podatek od odszkodowania za nasadzenia w likwidowanym ogródku działkowym, jeśli nie jest ono wypłacane na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami – stwierdził dyrektor KIS w dwóch interpretacjach.

Chodziło o odszkodowanie za stanowiące własność działkowca nasadzenia, urządzenia i obiekty. Zostało ono wypłacone w związku z likwidacją rodzinnego ogrodu działkowego (ROD), przy czym był to szczególny tryb likwidacji – w związku z realizacją roszczeń osób trzecich, który reguluje art. 25 ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2176). Odszkodowanie zostało wypłacone na mocy decyzji prezydenta miasta.

Zasadniczo stanowi ono przychód podatkowy. Pytanie dotyczyło jednak możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane