statystyki

Rekompensata za likwidację działki jest z PIT

autor: Magdalena Majkowska11.06.2019, 18:00
działka

– Wypłata odszkodowań w tym trybie nie odwołuje się do przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami – podkreślił organ.źródło: ShutterStock

Działkowiec płaci podatek od odszkodowania za nasadzenia w likwidowanym ogródku działkowym, jeśli nie jest ono wypłacane na podstawie przepisów o gospodarce nieruchomościami – stwierdził dyrektor KIS w dwóch interpretacjach.

Chodziło o odszkodowanie za stanowiące własność działkowca nasadzenia, urządzenia i obiekty. Zostało ono wypłacone w związku z likwidacją rodzinnego ogrodu działkowego (ROD), przy czym był to szczególny tryb likwidacji – w związku z realizacją roszczeń osób trzecich, który reguluje art. 25 ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 2176). Odszkodowanie zostało wypłacone na mocy decyzji prezydenta miasta.

Zasadniczo stanowi ono przychód podatkowy. Pytanie dotyczyło jednak możliwości zastosowania zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy o PIT.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane