statystyki

Można odzyskać podatek od nagrody ministra rolnictwa

autor: Agnieszka Pokojska13.05.2019, 07:59; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:59
Resort finansów uznał, że charakter nagrody uzasadnia zaniechanie poboru podatku, bo i odszkodowanie, i nagroda wiążą się ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt. Ich skutki podatkowe powinny być więc takie same.

Resort finansów uznał, że charakter nagrody uzasadnia zaniechanie poboru podatku, bo i odszkodowanie, i nagroda wiążą się ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt. Ich skutki podatkowe powinny być więc takie same.źródło: ShutterStock

Osoby, które w latach 2018–2019 otrzymały lub dostaną gratyfikacje od ministra rolnictwa za przyczynienie się do likwidacji np. choroby afrykańskiego pomoru świń, nie muszą rozliczać się z fiskusem, a ci, którzy to zrobili – mogą skorygować PIT.

Wynika tak z opublikowanego właśnie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru PIT od dochodów (przychodów) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt (Dz.U. poz. 815). Obowiązuje od 30 kwietnia br. Ci, którzy złożyli zeznanie wcześniej i wykazali nagrody jako przychód (dochód) opodatkowany, mogą teraz skorygować zeznanie. Zasadniczo bowiem tego typu nagrody są przychodem z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu według skali.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane