statystyki

Można odzyskać podatek od nagrody ministra rolnictwa

autor: Agnieszka Pokojska13.05.2019, 07:59; Aktualizacja: 13.05.2019, 07:59
Resort finansów uznał, że charakter nagrody uzasadnia zaniechanie poboru podatku, bo i odszkodowanie, i nagroda wiążą się ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt. Ich skutki podatkowe powinny być więc takie same.

Resort finansów uznał, że charakter nagrody uzasadnia zaniechanie poboru podatku, bo i odszkodowanie, i nagroda wiążą się ze zwalczaniem chorób zakaźnych zwierząt. Ich skutki podatkowe powinny być więc takie same.źródło: ShutterStock

Osoby, które w latach 2018–2019 otrzymały lub dostaną gratyfikacje od ministra rolnictwa za przyczynienie się do likwidacji np. choroby afrykańskiego pomoru świń, nie muszą rozliczać się z fiskusem, a ci, którzy to zrobili – mogą skorygować PIT.

Wynika tak z opublikowanego właśnie rozporządzenia w sprawie zaniechania poboru PIT od dochodów (przychodów) z tytułu nagród za przyczynienie się do szybkiej likwidacji choroby zakaźnej zwierząt (Dz.U. poz. 815). Obowiązuje od 30 kwietnia br. Ci, którzy złożyli zeznanie wcześniej i wykazali nagrody jako przychód (dochód) opodatkowany, mogą teraz skorygować zeznanie. Zasadniczo bowiem tego typu nagrody są przychodem z innych źródeł i podlegają opodatkowaniu według skali.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane