Ulga dla krwiodawców zwykle nie jest wprost wskazana w deklaracji podatkowej czy w programach służących do rozliczenia się ze skarbówką. Nawet w usłudze „Twój e-PIT” należy jej szukać w pozycji „darowizny”. Ulga ta dotyczy oddania zarówno krwi, jak i jej składników. Jak przeliczyć oddane litry na pieniądze?
Darowizna krwi podlega odliczeniu ekwiwalentu za nią od dochodu/przychodu, co w konsekwencji wpływa na obniżenie kwoty odprowadzonego podatku. Co do zasady, 1 litr krwi wyceniony jest na 130 złotych. Ostateczna kwota odliczenia zależna jest od ilości oddanej krwi lub jej składników. Łączna suma nie może przekroczyć 6 proc. dochodu (lub przychodu) wykazanego w zeznaniu. Limit jest wspólny z odliczeniami z tytułu darowizn na cele kultu religijnego, na działalność pożytku publicznego oraz na kształcenie zawodowe.
Jeśli krew została przekazana jednostce krwiodawstwa odpłatnie, wówczas podatnik nie ma prawa do preferencji. Ustawodawca wyklucza także odliczenie darowizny, które wcześniej ujęta została jako koszt uzyskania przychodu.
Podatnik, który odlicza darowiznę jest zobowiązany w zeznaniu podatkowym wykazać kwotę przekazanej darowizny, kwotę dokonanego odliczenia oraz dane pozwalające na identyfikację właściwej jednostki organizacyjnej, która realizuje zadania w zakresie pobierania krwi. Odliczenia dokonać można na formularzu PIT-36, PIT-37 lub PIT-28.