statystyki

Dziecka nie łączy z rodzicami wspólny majątek

autor: Patrycja Dudek21.01.2019, 20:00
Spór w tej sprawie toczył z fiskusem podatnik, który odziedziczył połowę udziałów w mieszkaniu po rodzicach

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem podatnik, który odziedziczył połowę udziałów w mieszkaniu po rodzicachźródło: ShutterStock

Korzystny dla wszystkich spadkobierców sposób liczenia 5 lat, po upływie których można zbyć nieruchomość bez PIT, obowiązuje dopiero od 2019 r. Wcześniej dotyczył on wyłącznie wdowców – potwierdził NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem podatnik, który odziedziczył połowę udziałów w mieszkaniu po rodzicach. Wraz z bratem sprzedali lokal przed upływem pięciu lat od śmierci ojca. Mężczyzna nie zapłacił jednak podatku dochodowego, bo zadeklarował, że w ciągu dwóch lat przeznaczy pieniądze na cel mieszkaniowy.

Tak się jednak nie stało i po upływie tego terminu naczelnik urzędu skarbowego nakazał mężczyźnie zapłacić ponad 6 tys. zł podatku. Ustalił, że PIT jest należny od sprzedaży udziałów w nieruchomości odziedziczonych po ojcu, bo w tym przypadku nie upłynęło jeszcze 5 lat od ich odziedziczenia.

Pełnomocnik podatnika przyjął następującą linię obrony: stwierdził, że w sprawie jego klienta nie doszło do działu spadku. Przypomniał, że najpierw zmarła matka, po której udziały nabyli ojciec i dwaj bracia, a potem odszedł ojciec. Przekonywał zatem, że w tym przypadku obowiązywała identyczna zasada jak przy wspólności majątkowej małżeńskiej – nie jest możliwe wyodrębnienie udziałów. Tym samym – twierdził – dziecko powinno być traktowane jak owdowiały współmałżonek, którego los podatkowy przesądziła uchwała NSA z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 1/17).


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane