statystyki

Dziecka nie łączy z rodzicami wspólny majątek

autor: Patrycja Dudek21.01.2019, 20:00
Spór w tej sprawie toczył z fiskusem podatnik, który odziedziczył połowę udziałów w mieszkaniu po rodzicach

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem podatnik, który odziedziczył połowę udziałów w mieszkaniu po rodzicachźródło: ShutterStock

Korzystny dla wszystkich spadkobierców sposób liczenia 5 lat, po upływie których można zbyć nieruchomość bez PIT, obowiązuje dopiero od 2019 r. Wcześniej dotyczył on wyłącznie wdowców – potwierdził NSA.

Spór w tej sprawie toczył z fiskusem podatnik, który odziedziczył połowę udziałów w mieszkaniu po rodzicach. Wraz z bratem sprzedali lokal przed upływem pięciu lat od śmierci ojca. Mężczyzna nie zapłacił jednak podatku dochodowego, bo zadeklarował, że w ciągu dwóch lat przeznaczy pieniądze na cel mieszkaniowy.

Tak się jednak nie stało i po upływie tego terminu naczelnik urzędu skarbowego nakazał mężczyźnie zapłacić ponad 6 tys. zł podatku. Ustalił, że PIT jest należny od sprzedaży udziałów w nieruchomości odziedziczonych po ojcu, bo w tym przypadku nie upłynęło jeszcze 5 lat od ich odziedziczenia.

Pełnomocnik podatnika przyjął następującą linię obrony: stwierdził, że w sprawie jego klienta nie doszło do działu spadku. Przypomniał, że najpierw zmarła matka, po której udziały nabyli ojciec i dwaj bracia, a potem odszedł ojciec. Przekonywał zatem, że w tym przypadku obowiązywała identyczna zasada jak przy wspólności majątkowej małżeńskiej – nie jest możliwe wyodrębnienie udziałów. Tym samym – twierdził – dziecko powinno być traktowane jak owdowiały współmałżonek, którego los podatkowy przesądziła uchwała NSA z 15 maja 2017 r. (sygn. akt II FPS 1/17).


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane