statystyki

Opiekunowie nie skorzystają z preferencji podatkowej za 2018 r.

autor: Agnieszka Pokojska26.04.2018, 07:19; Aktualizacja: 26.04.2018, 07:54
Z początkiem roku podwyższony został roczny limit dochodów osób niepełnosprawnych, który pozwala członkom ich rodzin skorzystać z odliczeń na rehabilitację.

Z początkiem roku podwyższony został roczny limit dochodów osób niepełnosprawnych, który pozwala członkom ich rodzin skorzystać z odliczeń na rehabilitację.źródło: ShutterStock

Od marca wzrosła renta socjalna dla niepełnosprawnych – niby zyskali. Ale ich rodziny nie będą mogły skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej. A to zwiększa koszty rehabilitacji albo wymusza częściową rezygnację z niej.

Z początkiem roku podwyższony został roczny limit dochodów osób niepełnosprawnych, który pozwala członkom ich rodzin skorzystać z odliczeń na rehabilitację. Nowa kwota to 10 080 zł (podwyższona z 9120 zł). W praktyce stanowi ona 12-krotność renty socjalnej (12 x 840 zł). Tyle że z ubiegłego, ale już nie tego roku. Oznacza to, że limit da się wykorzystać w rozliczeniu podatku za 2017 r., ale już nie za 2018.

Problem w tym, że od początku marca miesięczna kwota renty socjalnej wzrosła do 865,03 zł. Oznacza to, że jeżeli niepełnosprawny będzie ją pobierał przez cały bieżący rok, to jego opiekun nie odliczy ulgi. W 2018 r. roczna kwota renty wyniesie bowiem 10 330,30 zł (840 zł x 2 + 865,03 zł x 10), czyli przekroczy ustawowy limit.

Do redakcji DGP zgłaszają się zaniepokojeni członkowie rodzin niepełnosprawnych, którzy chcą zmiany tych zasad. Ich zdaniem ustawowy limit dochodów nie powinien być określony kwotowo, ale jako 12-krotność renty socjalnej. Padają też pomysły, aby w ogóle znieść takie ograniczenie. O nowelizację ustawy o PIT w tym zakresie opiekunowie postulowali w Sejmie w czasie tegorocznych prac nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.


Pozostało 55% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane