Od świadczeń dla pracowników za granicą nie ma PIT

autor: Łukasz Zalewski29.01.2018, 16:00
Spór sprowadzał się do tego, czy są to nieodpłatne świadczenia, które stanowią przychód pracowników, i czy spółka musi pobierać od nich zaliczki na PIT.

Spór sprowadzał się do tego, czy są to nieodpłatne świadczenia, które stanowią przychód pracowników, i czy spółka musi pobierać od nich zaliczki na PIT.źródło: ShutterStock

Oddelegowany za granicę, któremu firma opłaca koszty zakwaterowania, dowozu i przejazdów w innym kraju, nie uzyskuje nieodpłatnego świadczenia. Są to wydatki ponoszone w interesie firmy – uznał WSA w Gliwicach.

Sprawa dotyczyła spółki, która zajmuje się instalowaniem maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia, głównie za granicą. Często więc wysyła swoich podwładnych do pracy za granicą. Zawiera wówczas z nimi aneks do umowy o pracę, w którym wskazuje nowe miejsce pracy na okres oddelegowania. Nie są to więc podróże służbowe.

W związku z pobytem pracowników za granicą spółka opłaca im dodatkowe świadczenia: koszty zakwaterowania, transportu tam i z powrotem (bilety lotnicze, kolejowe, autobusowe, koszty paliwa w przypadku przejazdów samochodem) i przejazdów na miejscu.

Spór sprowadzał się do tego, czy są to nieodpłatne świadczenia, które stanowią przychód pracowników, i czy spółka musi pobierać od nich zaliczki na PIT.


Pozostało jeszcze 74% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • fela(2018-02-01 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawa jestem jak to jest kiedy się jedzie z otto np do holandii. Jade pierwszy raz do oss i ceikawa jestem jak wygląda rozliczanie podatku

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane