W 2015 r. obywatel Niemiec wniósł do Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) o wygaszenie prawa ochronnego na znak towarowy Testarossa. Znak ten jest nazwą modelu Ferrari, który, choć od dawna nie jest produkowany, cieszy się dużym zainteresowaniem kolekcjonerów. Zdaniem wnioskującego Ferrari jednak nie używa tego oznaczenia. Producent ten nie sprzedaje od lat tych samochodów, nie uczestniczy w żaden sposób w obrocie na rynku kolekcjonerskim. EUIPO uwzględnił tę argumentację i wygasił prawa do znaku Testarossa zarówno w odniesieniu do samochodów, jak i części zamiennych czy silników.
Znak towarowy wygaszony, bo nie był używany
W środę Sąd UE uchylił tę decyzję. Jego zdaniem EUIPO pominął ważne argumenty przemawiające za tym, że włoski producent wciąż używa spornego oznaczenia, choć rzeczywiście nie produkuje ani nie sprzedaje modelu Testarossa. Urząd uznał, że skoro handel tymi autami odbywa się wyłącznie na rynku wtórnym, na którym Ferrari nie odgrywa znaczącej roli, to trudno to uznać za rzeczywiste używanie. Producent nie przedstawił bowiem żadnych dowodów na to, by był bezpośrednio zaangażowany w sprzedaż używanych pojazdów oznaczonych spornym znakiem.
Certyfikacja to również używanie znaku towarowego
Sąd doszedł do innych wniosków. Zwrócił uwagę, że właściciel marki wydaje zgodę autoryzowanym przez siebie sprzedawcom na sprzedaż swych samochodów. Także tych używanych, w tym modelu Testarossa.
„Okoliczność, iż używany samochód oznaczony znakiem towarowym Testarossa jest sprzedawany przez autoryzowanego dystrybutora, stanowi wskazówkę co do tego, że sprzedaż ta jest dokonywana za zgodą, nawet dorozumianą, właściciela znaku towarowego” – zauważył Sąd UE.
Sąd za przekonujący uznał też dowód dotyczący certyfikowania używanych aut. Ferrari oferuje płatną usługę potwierdzania autentyczności, z której korzystają kolekcjonerzy na całym świecie, chcący mieć pewność co do pochodzenia danego egzemplarza. Zdaniem składu orzekającego wydawanie takich certyfikatów może stanowić rzeczywiste używanie znaku. ©℗
orzecznictwo
Podstawa prawna
Wyrok Sądu UE z 2 lipca 2025 r. w sprawie T-1103/23 www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia