Trybunał Konstytucyjny 6 marca pochyli się nad przepisami, które na nowo uregulowały przydział spraw dla części sędziów funkcyjnych, w tym m.in. prezesów sądów i członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Od października 2024 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia ministra sprawiedliwości – regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1444), która zmieniła wskaźniki udziału w przydziale spraw sędziów pełniących takie funkcje jak m.in. rzecznik dyscyplinarny czy członek Krajowej Rady Sądownictwa. Wskaźniki te zostały podniesione w dość znaczący sposób, co, zdaniem resortu sprawiedliwości, ma korzystnie wpłynąć na czas trwania postępowań i obciążenie pracą w poszczególnych sądach. Po zmianach sędziowie funkcyjni mają rozpatrywać o ok. 160 tys. spraw rocznie więcej niż obecnie, co stanowi wzrost o ok. 60 proc. Dla przykładu – pensum orzecznicze przewidziane dla rzecznika dyscyplinarnego sędziów oraz jego zastępców wzrosło z co najmniej 10 do co najmniej 90 proc. Wzrósł również wskaźnik przydziału spraw sędziom, którzy pełnią funkcję członków Krajowej Rady Sądownictwa – z co najmniej 25 do co najmniej 80 proc. Od października ub. r. orzekać muszą też więcej prezesi i wiceprezesi sądów – im pensum zostało podniesione o 5 proc.
Krajowa Rada Sądownictwa skarży nowelizację regulaminu sądów
Nowelizację regulaminu do Trybunału Konstytucyjnego zaskarżyła Krajowa Rada Sądownictwa. Zarzuciła ministrowi sprawiedliwości, że nie skonsultował z nią planowanych zmian, choć taka konsultacja wymagana jest prawem. Co prawda, Adam Bodnar zwrócił się do tego organu o zaopiniowanie projektu, określając przy tym siedmiodniowy termin na przesłanie opinii i zastrzegając, że brak odpowiedzi zostanie uznany za przedstawienie opinii pozytywnej. Krajowa Rada Sądownictwa jednak zwróciła się do ministra o przedstawienie dodatkowych wyjaśnień. Domagała się uzupełnienia skutków oceny regulacji projektowanych przepisów, czyli wskazania, w jakim stopniu zwiększenie przydziału spraw sędziom funkcyjnym usprawni postępowania we wszystkich kategoriach spraw. MS pozostawił zapytanie KRS bez odpowiedzi i wydał rozporządzenie, nie czekając na jej opinię. Ta zaś uznała, że zostało ono wydane bez zachowania trybu wymaganego przepisami prawa.
Trzyosobowy skład Trybunału Konstytucyjnego
Sprawa zostanie rozpatrzona przez TK w składzie trzyosobowym, w którym wezmą udział: Zbigniew Jędrzejewski jako przewodniczący, prezes TK Bogdan Święczkowski jako sprawozdawca oraz Krystyna Pawłowicz.