Samo ustanowienie obszaru ograniczonego użytkowania gruntów wokół lotnisk lub innych zakładów infrastrukturalnych stanowi przesłankę do uzyskania odszkodowania dla właścicieli nieruchomości położonych w tych strefach – orzekł Sąd Najwyższy.
Uchwała SN dotyczy właścicieli nieruchomości położonych w obszarach ograniczonego użytkowania, ustanawianych przez administrację samorządową wokół lotnisk i innych stref, na które szkodliwie oddziałują rozmaite urządzenia lub zakłady, niezbędne dla funkcjonowania infrastruktury publicznej. Przesądzono w niej, że właścicielowi nieruchomości, której wartość zmniejszyła się na skutek wprowadzenia obszaru ograniczonego użytkowania, przysługuje odszkodowanie na podstawie art. 129 ust. 2 ustawy – Prawo ochrony środowiska (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 54 ze zm.), chociażby zmniejszenie to nie miało związku z ograniczeniami wynikającymi z art. 135 ust. 3a tej ustawy. Oznacza to przyjęcie szerokiej wykładni w zakresie podstaw do uzyskania odszkodowania przez właścicieli działek położonych np. w pobliżu lotnisk. W praktyce już samo ustanowienie stref ograniczonego użytkowania staje się podstawą do uzyskania odszkodowania.
– Treść i systematyka przepisów prowadzi do wniosku, że ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości, o którym mowa w art. 129 ust. 2 prawa ochrony środowiska, oznacza zastosowanie jakiegokolwiek instrumentu przewidzianego w dziale IX tytułu II tej ustawy. Zatem zastosowanie jakiegokolwiek z przewidzianych w nim instrumentów, w tym także ustanowienia obszaru ograniczonego użytkowania, stanowi przewidziane przez ustawodawcę ograniczenie stanowiące przesłankę odpowiedzialności odszkodowawczej – wskazała sędzia sprawozdawca Agnieszka Góra-Błaszczykowska. ©℗
orzecznictwo
Podstawa prawna
Uchwała w składzie siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z 6 listopada 2024 r., sygn. III CZP 27/24