Minister sprawiedliwości Adam Bodnar powiedział w poniedziałek w Brukseli, że jednym z tematów polskiej prezydencji w Radzie Europejskiej powinna być praworządność, także w kontekście ochrony organizacji obywatelskich, prawników czy dziennikarzy.

Polska walka o praworządność a przyszła prezydencja UE

"Myślę, że całe polskie zaangażowanie i polska walka o praworządność mogą być tematem prezydencji" - powiedział Bodnar podczas seminarium na temat przywracania praworządności zorganizowanego przez Stałe Przedstawicielstwo Polski przy UE w Brukseli.

Znaczenie praworządności w ochronie społeczeństwa i przeciwdziałaniu SLAPP

Jak dodał minister, praworządność powinna być postrzegana przede wszystkim w kontekście tego, jak wzmocnić prawo UE, żeby skuteczniej chronić społeczeństwo obywatelskie, prawników, dziennikarzy czy członków środowisk akademickich.

Jako przykład podał dyrektywę SLAPP, której wdrożenie ma być dyskutowane w przyszłym roku. Chodzi tu o przepisy przeciwdziałające bezpodstawnym powództwom sądowym mającym na celu nękanie i cenzurowanie osób ujawniających informacje w interesie publicznym, takich jak dziennikarze i aktywiści. Dodał także, że prace mogłyby dotyczyć również takich tematów, jak finansowanie organizacji pozarządowych, niezależność stowarzyszeń adwokackich, wolność akademicka w nowych państwach członkowskich.

Stanowczy sprzeciw UE wobec ustaw o agentach zagranicznych

"Myślę też, że Unia Europejska powinna mówić stanowcze +nie+ dla wszelkich przepisów takich jak ustawa o agentach zagranicznych przegłosowana niedawno w Gruzji. Pamiętajmy, że podobny rodzaj ustawy został zaproponowany również w Polsce przez poprzednie Ministerstwo Sprawiedliwości" - dodał Bodnar. (PAP)

jowi/ mms/ jra/