Komisja Europejska chce zmienić realia dotyczące hodowli zwierząt oraz handlu nimi. Przedstawiono już projekt ustawy w tej sprawie. Przepisy, które obowiązują teraz w Unii Europejskiej mają ponad 20 lat, a Komisja chce ich nowelizacji.

Koniec z pseudohodowlami psów i kotów?

Unia Europejska to dom dla ponad 72 mln psów oraz ponad 83 mln kotów. Sprzedaż tych zwierząt to około 1.3 mld euro rocznie.

Komisja Europejska ma zamiar zobowiązać państwa członkowskie do wprowadzenia przepisów zapewniających, że psy i koty będę utrzymywane w warunkach, które respektują ich podstawowe potrzeby i pozwalają na przejawianie naturalnych instynktów.

O jakie wymogi chodzi? Przede wszystkim dotyczące:

  • minimalnej przestrzeni dla zwierzęcia,
  • zakazu stosowania klatek,
  • gwarancji dostępu do naturalnego światła i aktywności na świeżym powietrzu,
  • minimalnej temperatury utrzymywania,
  • żywieniowe.

Ponadto, rozmnażanie ma być ograniczone poprzez limity częstotliwości rozmnażania i minimalnego wieku suk i kocic, zaś rozmnażanie w prostej linii – zabronione.

Komisja chce również zabronić bolesnego okaleczania, w tym obcinania uszu i ogonów.

Zgodnie z postulatami Komisji, hodowle będą musiały uzyskać zezwolenie wydawane na podstawie kontroli przeprowadzanej na miejscu przez właściwe organy. Wszystkie psy i koty będą musiały mieć wszczepiony mikrochip i być zarejestrowane w krajowej bazie, zanim będą mogły zostać sprzedane na rynku europejskim, zaś bazy państw członkowskich będą interoperacyjne. Powstanie również bezpłatny system, ktory umożliwi przyszłym właścicielom weryfikację identyfikacji i rejestracji zwierzęcia w przypadku, gdy ogłoszenie dotyczące psa czy kota będzie zamieszczone w Internecie.

Komisja chce również, by opiekunowie zwierząt posiadali minimalny poziom kwalifikacji i zamierza zobowiązać kraje członkowskie do umożliwienia odbycia szkolenia w tym zakresie. Dostawcy psów i kotów będą zobowiązani do upewnienia się, że kupujący są świadomi na czym polega odpowiedzialność za zwierzę.

Przywóz zwierząt na teren Unii Europejskiej będzie podlegał takim samym lub równoważnym standardom. Przywiezione z krajów trzecich psy i koty będą obowiązkowo rejestrowane w unijnej bazie w ciągu 48 godzin od przekroczenia granicy Unii Europejskiej.

Transport zwierząt na terytorium Unii Europejskiej i poza nią

Zgodnie z dostępnym danymi, co roku 1.6 mld zwierząt jest transportowanych na terytorium Unii Europejskiej i wywożonych poza nią. Celem najnowszych przepisów jest skrócenie czasu podróży, zwiększenie minimalnej udostępnianej zwierzętom przestrzeni oraz zakazanie transportu w ekstremalnych temperaturach. Jak wskazuje Komisja Europejska, ma to przynieść korzyści nie tylko zwierzętom, ale również konsumentom i rolnikom. Dlaczego? Zdaniem Komisji, dobrostan zwierząt przyczynia się do zrównoważenia systemów żywnościowych i pomaga przeciwdziałać zagrożeniom dla zdrowia publicznego.

Głównym zamiarem Komisji jest skrócenie maksymalnego czasu transportu i zakaz transportu w temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza.

Założenia Komisji są następujące:

  • Zwierzęta przeznaczone na ubój będzie można transportować do rzeźni maksymalnie przez 9 godzin.
  • Zwierzęta nieprzeznaczone do uboju powinny mieć możliwość dłuższego transportu. Najpóźniej po 21 godzinach zwierzęta należy rozładować i do 24 godziny transportu zapewnić im odpoczynek, wodę i karmę. Następnie zwierzęta można ponownie transportować przez kolejnych 21 godzin.
  • Komisja chciałaby zwiększyć obowiązkowy obszar minimalnych wymagań dla transportu różnych zwierząt podczas transportu.
  • Transport zwierząt ciężarnych powinien być zabroniony najpóźniej w momencie, gdy samica osiągnie 80% okresu ciąży.
  • Nieodsadzone od matki młode zwierzęta, takie jak cielęta lub prosięta, powinny mieć możliwość transportu przez maksymalnie 18 godzin. Po 9 godzinach należy zrobić godzinną przerwę. Podczas tych przerw przewoźnicy powinni karmić zwierzęta mlekiem lub preparatem mlekozastępczym.
  • Zgodnie z propozycjami Komisji stare kury powinny być przewożone w pojeździe maksymalnie przez 10 godzin w temperaturze minimum 15 stopni Celsjusza.

Brak jest na razie propozycji nowych uregulowań odnoszących się do transportu statkiem.

Dobrostan zwierząt futerkowych

Zgodnie z szacunkami, w Unii Europejskiej działa około 1.000 aktywnych ferm zwierząt futerkowych. Zajmują się one hodowlą norek, lisów i jenotów. Przebywa w nich około 7.7 mln zwierząt. Należy zwrócić uwagę, że obecnie w Unii Europejskiej nie hoduje się żadnych innych gatunków zwierząt w wyłącznym lub głównym celu produkcji futra. Nie ma jednak szczegółowych regulacji Unii Europejskiej dotyczących dobrostanu zwierząt, które obejmowałyby zwierzęta futerkowe. Nie są one objęte przepisami unijnymi dotyczącymi ochrony zwierząt hodowlanych.

„Europa wolna od futer” to inicjatywa obywatelska, która wzywa do wprowadzenia w Unii Europejskiej zakazu hodowli zwierząt futerkowych i sprzedaży produktów zawierających futro zwierzęce. Zgodnie z obietnicą, Komisja Europejska ma ocenić ten postulat w oparciu o zgromadzone do marca 2025 roku opinie naukowe. Natomiast do marca 2026 roku Komisja ma podjąć decyzję, czy zaproponować zakaz hodowli po upływie okresu przejściowego. Do tego czasu Komisja chce zastosować szereg środków odnoszących się do wpływu hodowli zwierząt futerkowych na dobrostan zwierząt, zdrowie publiczne i środowisko.