Nowy rok przywita kierowców ważną zmianą w prawie. Od stycznia wejdą w życie nowe zasady dotyczące przerejestrowania auta po jego zakupie. Za odwlekanie zgłoszenia w urzędzie można dostać nawet kilkutysięczną grzywnę.

Obowiązkowa rejestracja samochodu

Od 1 stycznia 2024 obowiązek zgłoszenia nabycia pojazdu przestanie funkcjonować. Zacznie obowiązywać rejestracja samochodu, którą trzeba będzie wykonać w ciągu 30 dni (dla osób kupujących auto na prywatny użytek) lub 90 dni (dla przedsiębiorców handlujących autami).

Obowiązek zgłoszenia sprzedaży pozostanie bez zmian. Mamy na to 30 dni, a opóźnienie może kosztować 250 zł.

Kara za zwłokę

W przypadku niedotrzymania terminu zarejestrowania używanego auta będzie trzeba zapłacić karę. Prawo, które wejdzie w życie od 1 stycznia, przewiduje 500 zł kary za niedotrzymanie terminu 30 dni. Jeśli nie zdążymy tego zrobić przez 180 dni, zapłacimy 1000 zł. Handlarze samochodami zapłacą jeszcze więcej: 1000 zł, jeśli będą zwlekać 90 dni, a 2000, jeśli przekroczą termin 180 dni.

Nowy przepis postrachem kierowców w 2024. Za to stracisz pojazd

Samochody kupione przed 1 stycznia 2024 r.

Nowe przepisy nie obejmują samochodów kupionych przed 1 stycznia 2024 r. Nawet jeśli ktoś nie poinformował starosty o zakupie samochodu przed 1 stycznia, jego postępowanie będzie się toczyć na zasadach obowiązujących w 2023 roku.

Rejestracja samochodu w urzędzie

Do rejestracji samochodu w wydziale komunikacji potrzebne będą: dokument tożsamości, dowód zakupu lub własności pojazdu, dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu, zaświadczenie z badania technicznego, aktualna polisa do wglądu oraz wniosek o rejestrację, wypełniany najczęściej już w urzędzie.

Obowiązkowa rejestracja samochodu. Skąd zmiana przepisów?

Nowe przepisy to pokłosie zmian wprowadzonych w połowie 2023 roku w ustawie, która ma za zadanie przeciwdziałać skutkom kradzieży tożsamości.