Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie organizuje Protest Adwokatury. ORA we Wrocławiu „wyraża zaniepokojenie” tym pomysłem.

Zapowiadany protest to pokłosie uchwały Zgromadzenie Izby Adwokackiej w Warszawie z 20 maja br., która zobligowała stołeczną ORA do organizacji marszu przeciwko niegodziwym stawkom wynagrodzenia z tytułu pomocy prawnej udzielanej z urzędu oraz z tytułu świadczenia pomocy prawnej w punktach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej. Protest rozpocznie się 20 września br.o godz. 12 pod siedzibą warszawskiej ORA, skąd uczestnicy przemaszerują do kancelarii premiera.

„Bardzo liczymy na aktywny udział wszystkich Państwa. Adwokatów zapraszamy do zabrania tóg i wdziania ich na czas przemarszu” – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie ORA w Warszawie, podpisanym przez jej dziekana Mikołaja Pietrzaka oraz zastępcę sekretarza Michała Fertaka.

ORA we Wrocławiu zaniepokojona „Marszem Tóg”

Tymczasem na stronie Okręgowej Rady Adwokackiej we Wrocławiu ukazał się komunikat, w którym prezydium ORA „wyraża zaniepokojenie” zapowiadanym marszem.

Wrocławska palestra zwraca uwagę, że problem niskich stawek za pomoc prawną świadczoną z urzędu jest przedmiotem rozmów Naczelnej Rady Adwokackiej z Ministerstwem Sprawiedliwości. Jak pisaliśmy w DGP, resort sprawiedliwości zapowiada zrównanie stawek dla pełnomocników z urzędu i z wyboru, na co chce zabezpieczyć w przyszłorocznym budżecie 120 mlnzł. W komunikacie ORA we Wrocławiu, który podpisał jej dziekan Sławomir Krześ wynika, że taka forma protestu może odnieść odmienny skutek od oczekiwanego.

„Ministerstwo Sprawiedliwości może jedynie usztywnić swoje stanowisko” – czytamy. I dalej: „Przede wszystkim jednakże wyrażamy obawę, że bez odpowiedniego przygotowania medialnego, odbiór społeczny marszu może być niekorzystny dla Adwokatury”.

Protest Adwokatury - postulaty ORA w Warszawie

Pierwotnie protest miał dotyczyć kwestii płacowych, ostatecznie stołeczna palestra zdecydowała się sformułować trzy postulaty. Ich brzmienie podajemy za komunikatem prasowym:

  • NIEZALEŻNY, DOSTĘPNY I SZYBKI SĄD: żądamy realnej reformy usprawniającej funkcjonowanie niezależnego wymiaru sprawiedliwości, przy zachowaniu ochrony praw obywateli. Od wielu lat obserwujemy próby demontowania demokratycznego państwa prawa i działań zmierzających do ograniczania niezależności sądów. Działania te skutkują m.in. spadkiem zaufania obywateli do wymiaru sprawiedliwości czy też znaczącym wydłużeniem trwania postępowań sądowych. Obecnie czas trwania postępowań sądowych jest zbyt długi i wydłużył się jeszcze w ostatnich latach. Oczekiwanie na rozstrzygnięcie, w przeważającej części spraw, trwa wiele lata. Jednocześnie dostrzegamy, że w części spraw opłaty sądowe stanowią barierę, która znacząco utrudnia obywatelom gwarantowany konstytucyjnie dostęp do sądu. Koniecznym jest zatem zmniejszenie wysokości części opłat sądowych, tak aby każdy miał zagwarantowany równy dostęp do sądu.
  • GODNE WYNAGRODZENIE: domagamy się podwyższenia stawek za czynności adwokackie w sprawach z urzędu, a także podwyższenia wynagrodzeń pracowników sądów i prokuratur. Obecny model wynagradzania adwokatów świadczących pomoc prawną z urzędu zmusza do pracy za stawki poniżej minimalnego wynagrodzenia za pracę (nawet 5-7 zł za godzinę) albo dopłacania do ich prowadzenia, a także przerzuca część kosztów na adwokata. Jednocześnie pracownicy sądów i prokuratur od których należy wymagać wysokich kompetencji i zaangażowania zarabiają poniżej ich kwalifikacji, nakładu pracy i ponoszonej odpowiedzialności. Nie da się zbudować profesjonalnego wymiaru sprawiedliwości w systemie, w którym zarówno pomoc prawna z urzędu, jak i praca w sądach i prokuraturach, nie jest adekwatnie wynagradzana.
  • PROFESJONALNA OCHRONA PRAWNA: żądamy gwarantowania profesjonalnej pomocy prawnej dla obywateli. Popieramy założenia projektu ustawy Naczelnej Rady Adwokackiej o szczególnych zasadach prowadzenia działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu pomocy prawne i uważamy, że pomoc prawna w Polsce powinna być świadczona wyłącznie przez profesjonalistów.