Sejm odrzucił senackie weto wobec nowelizacji 31 ustaw dotyczących m.in. procedur karnej i cywilnej oraz organizacji i funkcjonowania prokuratury. Zmiany dotyczą też ustroju sądów powszechnych, kosztów sądowych ponoszonych w sprawach cywilnych, prawa karnego materialnego oraz działalności komorniczej.

Część materii została wprowadzona do projektu już w trakcie prac sejmowych, po pierwszym czytaniu – m.in. pominięcie zasady trzech czytań było powodem wątpliwości konstytucyjnych, które legły u podstaw odrzucenia aktu przez Senat. Senatorowie zwracali ponadto uwagę na wątpliwości merytoryczne oraz niejednoznaczność niektórych rozwiązań prawnych. Nie zgodził się z tym Sejm, który przegłosował odrzucenie senackiego sprzeciwu.

Emocje polityczne wzbudziły przepisy nowelizujące ustawę o prokuraturze, które cedują kompetencje i zadania prokuratora generalnego na jego pierwszego zastępcę – prokuratora krajowego. Odwołanie prokuratora krajowego będzie możliwe tylko za pisemną zgodą prezydenta RP. Zdaniem krytyków (m.in. Stowarzyszenia Prokuratorów „Lex super omnia”), w ten sposób obecnie obóz rządzący zabezpiecza swój wpływ na prokuraturę na wypadek przegranych wyborów.

W zakresie k.p.c. ustawa wprowadza na stałe możliwości przeprowadzania rozpraw zdalnych – ostatecznie będzie mogła uczestniczyć w nich także publiczność. Inną istotną zmianą jest odejście od zasady kolegialności w postępowaniach odwoławczych. Apelacja od wyroku będzie rozpatrywana w składzie jednego sędziego z wyjątkiem spraw o wartości przekraczającej 1 mln zł oraz spraw wyjątkowo zawiłych czy precedensowych, które nadal będą rozpatrywać składy trzyosobowe.

Zmiany w k.p.c. wprowadzają też na stałe możliwości doręczania pism sądowych pełnomocnikom z wykorzystaniem portalu informacyjnego. Doręczenia elektroniczne zostaną ponadto rozszerzone na sprawy karne, a przepisy będą jednoznacznie wskazywać na obowiązek posiadania konta w portalu informacyjnym przez profesjonalnych pełnomocników. ©℗