Wielu świeżo upieczonych absolwentów studiów prawniczych chciałoby doskonalić swoje umiejętności i zdobywać doświadczenie zawodowe w kancelariach prawnych. Te są zainteresowane podejmowaniem z nimi współpracy, choć mają względem nich określone oczekiwania i wymagania.

– Od absolwentów oczekujemy pracowitości, sumienności i zaangażowania. Równie ważna jest chęć nauki, ponieważ prawo jest dziedziną, która cały czas ewoluuje. Niektóre sprawy wymagają umiejętności pracy zespołowej, dlatego zależy nam na osobach, które potrafią pracować nie tylko indywidualnie – mówi Edyta Hajtka-Komorowska, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Prawnej Piszcz i Wspólnicy.

Dodaje, że przydatne są również kompetencje miękkie, takie jak umiejętność myślenia, pewien rodzaj zaradności i komunikowania swoich potrzeb, bo chociaż nie są one głównymi narzędziami do działania w zawodzie prawnika, to bez nich trudno się pracuje.

– W przypadku absolwentów liczymy na to, że będą to osoby otwarte, elastyczne i z chęcią dalszej nauki. Wiemy, że wiedza zdobyta na studiach jest solidną podstawą, ale to chęć aktywnej praktyki pozwala zostać dobrym prawnikiem. Cenimy sobie oczywiście znajomość języków obcych, która jest niezwykle przydatna w codziennej pracy – wskazuje Anna Wojdyła, koordynator ds. marketingu w Kancelarii Prawnej Raczkowski.

Agata Cisowska, dyrektor ds. HR w firmie doradczej Olesińscy i Wspólnicy, zwraca uwagę, że młodzi prawnicy są zmotywowani, pełni entuzjazmu i otwarci na wyzwania. Często brakuje im jednak szerszej perspektywy biznesowej oraz mierzą się z wyzwaniem praktycznego wykorzystania zdobytej na studiach wiedzy. – Rozpoczynając swoją karierę, powinni skupić się na rozwoju kompetencji biznesowych, podstaw ekonomii, zarządzania, mediacji i negocjacji, a także umiejętności zarządzania czasem, radzenia sobie ze stresem czy wystąpień publicznych – dodaje.

Z kolei zdaniem Justyny Piekarczyk, HR managera w Kancelarii Sołtysiński Kawecki & Szlęzak, dobrym początkiem dla przyszłych prawników jest udział w programie praktyk studenckich. – Oferujemy je studentom już od pierwszego roku studiów. Dzięki temu absolwenci, którzy po obronie pracy magisterskiej rozpoczynają u nas karierę, dorównują umiejętnościami wykorzystania przepisów prawa w praktyce aplikantom drugiego, a nawet trzeciego roku – wskazuje.

Jednocześnie, jak zauważa Anna Wojdyła, absolwentom prawa coraz bardziej zależy na równowadze między pracą a życiem prywatnym, stawiają granicę pomiędzy nimi. Przez to z większą łatwością zmieniają pracę, jeśli obecna im nie odpowiada.©℗