Ministerstwo Sprawiedliwości postanowiło opóźnić wejście w życie własnej reformy kodeksu karnego. Na skutek poprawki do nowelizacji… kodeksu postępowania cywilnego, wprowadzonej na ostatnim etapie prac sejmowych, termin początku obowiązywania zmian w prawie karnym został przełożony z 14 marca na 1 października tego roku. Jeszcze później wejdą w życie przepisy o przepadku pojazdu (dla pijanych kierowców), których wejście przesunięto z 14 grudnia 2023 r. na 14 marca 2024 r.
Oficjalnym powodem jest bałagan w przepisach, jaki powstał w trakcie jednoczesnego zmieniania kodeksu karnego i kodeksu karnego wykonawczego.
– W momencie uchwalania kodeksu karnego nie był jeszcze uchwalony kodeks karny wykonawczy. I wskutek siły wyższej doszło do przez nikogo niezawinionych niezgodności pomiędzy jedną ustawą a drugą, które wymagają rozwiązania w trybie nowych przepisów. Dlatego też jesteśmy zmuszeni prosić Sejm o wydłużenie vacatio legis kodeksu karnego, tak żeby móc zgrać k.k. z k.k.w. – tłumaczył podczas posiedzenia Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.
Pozostało
86%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama