Naczelna Rada Adwokacka zaapelowała do Senatu o odrzucenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym. Zdaniem adwokatów zmiany w niej zawarte nie usuwają dotychczasowych uchybień i wątpliwych konstytucyjnie rozwiązań - poinformowała NRA.

Apel do Senatu zawarto w uchwale przyjętej w czwartek przez prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej. Adwokatura odniosła się w niej do uchwalonej w ubiegły piątek przez Sejm nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, która - według jej autorów - ma wypełnić kluczowy kamień milowy dla odblokowania przez Komisję Europejską pieniędzy na Krajowy Plan Odbudowy. Teraz ustawą zajmie się Senat, prawdopodobnie na posiedzeniu 31 stycznia. Założenia ustawy były negocjowane podczas rozmów ministra ds. UE Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Prezydium NRA zaapelowało w uchwale do senatorów o odrzucenie tej nowelizacji. Według adwokatury uchwalona nowela "nie usuwa dotychczasowych uchybień i obowiązujących wątpliwych konstytucyjnie rozwiązań legislacyjnych".

Jednocześnie, w przypadku nieodrzucenia noweli w całości, NRA postuluje wprowadzenie do ustawy poprawek. Proponowane przez adwokaturę poprawki przewidują, że do Izby Karnej SN trafiać będą sprawy dyscyplinarne: sędziów SN, sędziów sądów wojskowych, sędziów sądów powszechnych i adwokatów.

Postulowane poprawki przewidują też, że w sprawach tych orzekać mieliby sędziowie Izby Karnej SN powołani do tego sądu przed reformą sposobu ukształtowania Krajowej Rady Sądownictwa.

W uchwale NRA zaapelowało także do Senatu o podjęcie prac nad nowelizacją ustawy o KRS. Adwokatura postuluje wprowadzenie zmian, zgodnie z którymi 15 sędziów – członków KRS - byłoby wybieranych bez udziału władzy ustawodawczej. "15 sędziów – członków tej Rady – wybierać powinni przedstawiciele wszystkich środowisk prawniczych: przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych, Krajowej Rady Komorniczej oraz przedstawiciele sędziów i prokuratorów, na zasadach określonych w ustawie" - apeluje NRA.

Zgodnie z przepisami noweli o SN, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego. Test ten będzie mogła zainicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Nowela uzupełnia także możliwość badania podczas testu wymogów niezawisłości i bezstronności o przesłankę ustanowienia sądu na podstawie ustawy.

W głosowaniu nad ustawą w Sejmie żadna z 14 poprawek opozycji nie uzyskała poparcia. Mimo to zdecydowana większość opozycji wstrzymała się od głosu, umożliwiając przyjęcie ustawy. Analogiczne do sejmowych poprawki, według zapowiedzi polityków opozycji, mogą być zgłoszone w Senacie.(PAP)

autor: Mateusz Mikowski