Jeśli tylko w autobusie są miejsca siedzące przypisane do danej osoby, to pasażer powinien siedzieć, a nie stać bądź chodzić po pojeździe – aż do zatrzymania się autobusu na przystanku. Jeśli zaś pasażer stoi i ulegnie wypadkowi wskutek nagłego hamowania, zostanie to uznane za przyczynienie się do powstania szkody na ciele. Tak wynika z wyroku Sądu Rejonowego Poznań-Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu.
Sprawa dotyczyła wypadku z 2016 r.
Kobieta podróżowała autobusem, w którym miała przypisane miejsce siedzące. Pojazd zbliżał się już do jej przystanku, więc wstała, by przemieścić się bliżej drzwi. Kierowca musiał jednak wykonać manewr ostrego hamowania, gdyż na drogę nagle wjechał rowerzysta. Kobieta przewróciła się do przodu, upadła obok siedzenia kierowcy. Wskutek tego upadku doznała złamania lewego barku z przemieszczeniem, a także silnie potłukła głowę oraz kolana. Obrażenia spowodowały naruszenie czynności narządów ciała na czas powyżej siedmiu dni.
Pozostało
87%
treści
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama