W tym roku odbyła się dziesiąta edycja konkursu organizowanego przez wydawnictwo Wolters Kluwer Polska, nad którym patronat medialny objął Dziennik Gazeta Prawna. Po raz drugi z rzędu galę wręczenia nagród przeprowadzono w formie zdalnej (a właściwie hybrydowej, gdyż na miejscu obecni byli prowadzący i laureaci).
– Duże, ale także małe i średnie kancelarie prawnicze bardzo starannie wybierają kandydatów. Zwykle są to multispecjaliści, niestroniący też od życia rodzinnego, społecznego i uprawiający sport – wskazał w wystąpieniu wstępnym Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska. – Zazdroszczę im takich życiorysów w tak młodym wieku. Podziwiam też za odwagę pokazania swoich osiągnięć i swojej pasji – dodał.
Reklama
Kapituła konkursu, w skład której weszli m.in. szefowie samorządów prawniczych oraz organizacji społecznych, oceniając kandydatury, zwracała uwagę na prowadzone sprawy w sądach, osiągnięcia, zaznajomienie z nowymi technologiami i działalność pro bono. W konkursie nagrodzono 10 laureatów (spośród 128 zgłoszeń), przyznano też pięć nagród specjalnych. Od 2015 r. rośnie udział kobiet wśród uhonorowanych. Przez 10 lat na podium stanęło 30 osób, z czego aż 18 to panie. W roku ubiegłym płeć piękna zdobyła wszystkie trzy pierwsze miejsca. W tym było jednak inaczej – w konkursie zwyciężył bowiem mec. Grzegorz Kukowka.
Prawnik z kancelarii Dentons specjalizuje się w sprawach związanych z unijnymi funduszami – w ciągu ostatnich dwóch lat pomógł uzyskać wsparcie o wartości 200 mln zł. Angażuje się w sprawy samorządu zawodowego, jest m.in. rzecznikiem prasowym stołecznej izby adwokackiej. Pro bono brał udział w obronie osób zatrzymanych podczas manifestacji oraz udzielał pomocy prawnej uchodźcom na granicy polsko-białoruskiej.
– Nie wiem, czy misja prawnika to niezbyt górnolotne stwierdzenie. Dostaliśmy od społeczeństwa dodatkową wiedzę o naszych prawach i w szczególnych chwilach mamy obowiązek z tej wiedzy korzystać i pomagać społeczeństwu, by z niej skorzystało – powiedział w krótkim filmie prezentującym kandydaturę. – Myślę, że to fantastyczne, że tak wielu młodych prawników angażuje się w sprawy niekoniecznie dochodowe, ale ważne – dodał w wystąpieniu po otrzymaniu nagrody.
Prócz niego na podium stanęły dwie prawniczki: Katarzyna Lejman, adwokat z kancelarii Leśnodorski Ślusarek i Wspólnicy (miejsce II), oraz Joanna Kuc, adwokat z kancelarii Greenberg Traurig.
Laureaci
Grzegorz Kukowka
Katarzyna Lejman
Joanna Kuc
Sabina Kubsik
Jan Starybrat
Grzegorz Keler
Dominika Jędrzejczyk
Adam Karpiński
Bartosz Kubista
Wojciech Kaptur
Nagrody specjalne
Damian Aptowicz
Adrian Dzwonek
Eliza Rutynowska
Kamil Stępniak
Daniel Witko
Więcej o konkursie i zwycięzcach w specjalnym wydaniu dodatku Prawnik, które ukaże się 30 listopada 2021 r.