Zdawalność sobotnich egzaminów na aplikacje prawnicze - adwokacką, radcowską, notarialną i komorniczą - mieściła się w granicach 60 proc. - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Sprawiedliwości. Łącznie to tych egzaminów w tym roku przystąpiły 6 tys. 372 osoby.

Sobotnie egzaminy przeprowadzono przez 70 komisjami egzaminacyjnymi w reżimie sanitarnym, zgodnie z wytycznymi MS i Głównego Inspektora Sanitarnego. "Kandydaci na aplikantów mieli 150 min. na rozwiązanie testu jednokrotnego wyboru, który składał się ze 150 pytań, na każde z nich były trzy propozycje odpowiedzi. Do uzyskania pozytywnego wyniku konieczne było udzielenie poprawnych odpowiedzi na co najmniej 100 pytań" - przypomniał resort sprawiedliwości.

Jak podano w komunikacie MS, według wstępnych informacji uzyskanych od przewodniczących komisji egzaminacyjnych do egzaminów na aplikację adwokacką przystąpiło 2 tys. 376 osób, a zdały 1 tys. 433 osoby, co stanowiło 60,3 proc. W 2020 r. zdawalność wyniosła zaś 51,3 proc.

"Najwyższą zdawalność egzaminów na aplikację adwokacką odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Szczecinie – 69,8 proc. oraz w komisji egzaminacyjnej w Lublinie – 69,1 proc., najniższą w komisji egzaminacyjnej w Rzeszowie – 50 proc." - podało MS.

Z kolei do egzaminu na aplikację radcowską przystąpiły 3 tys. 74 osoby, a zdało 1 tys. 815 osób, co stanowi 59 proc. W 2020 r. zdawalność wyniosła zaś 49,2 proc. "W przypadku egzaminu na aplikację radcowską najwyższą zdawalność odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Krakowie – 73 proc., najniższą w komisji egzaminacyjnej w Zielonej Górze – 42,3 proc." - poinformowano.

Natomiast na aplikację notarialną zdawało 746 osób, a zdały 453 osoby, co stanowi 60,7 proc. Rok temu zdawalność wyniosła zaś 34,7 proc. "Najwyższą zdawalność odnotowano w komisjach egzaminacyjnych w Katowicach – 69,6 proc., najniższą w komisji egzaminacyjnej nr 2 w Warszawie – 57 proc." - wynika ze wstępnych danych resortu.

Na aplikację komorniczą zdawało 176 osób, zdało 114 osób, co stanowi 64,8 proc. W zeszłym roku zdawalność wyniosła 84,8 proc. Najwyższą zdawalność na tą aplikację odnotowano w komisji egzaminacyjnej w Poznaniu – 76,6 proc., a najniższą w komisji egzaminacyjnej w Warszawie – 56,3 proc.

Jak przypomniało MS, ukończenie aplikacji i zdanie państwowego egzaminu zawodowego jest najprostszą i najczęściej wybieraną drogą uzyskania uprawnień do wykonywania zawodów adwokata, radcy prawnego, notariusza czy komornika sądowego.

"Osoby, które otrzymały z egzaminu wynik pozytywny są uprawnione do złożenia wniosku o wpis na listę aplikantów i rozpoczęcia aplikacji w ciągu dwóch lat od dnia doręczenia uchwały o wyniku egzaminu" - zaznaczono.