Sejm uchwalił w piątek senacką nowelizację ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która przesądza, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

Ustawę poparło 445 posłów, jedna osoba opowiedziała się przeciwko, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Zmiany dostosowują prawo do rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego z kwietnia 2020 r., zgodnie z którym - w zakresie, w jakim w elektronicznym postępowaniu upominawczym wyłącza się możliwość uzyskania przez stronę pozwaną zwolnienia od kosztów sądowych - ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z 2005 r. jest niezgodna z konstytucją.

Jak podkreślono w ich uzasadnieniu, Trybunał Konstytucyjny stanął na stanowisku, że w przypadku, gdy zostaje nałożony obowiązek uiszczenia kosztów sądowych i istnieje państwowy przymus ich uiszczenia, powinien również dla równowagi istnieć "efektywny system zwolnień stron postępowania od ich ponoszenia, aby zapewnione było prawo dostępu do sądu".

Nowelizacja przewiduje dodanie do ustawy dodatkowego przepisu, który przesądzi, że w elektronicznym postępowaniu upominawczym wydatki ponosi Skarb Państwa.

"Oczekuje się, że przedmiotowa ustawa spowoduje przede wszystkim, że podmioty mające we wskazanym postępowaniu status pozwanego nie będą napotykały na żadne przeszkody o charakterze fiskalnym w zakresie dostępu do sądu" - wskazano.

O projekcie podczas prac w sejmowej komisji pod koniec czerwca pozytywnie wypowiadała się wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych. "Nie ulega wątpliwości, ze projekt nie budzi żadnych zastrzeżeń, ta zmiana jest oczekiwana" - powiedziała.