statystyki

Po wcześniejszej spłacie kredytu część prowizji do zwrotu

autor: Michał Culepa15.12.2019, 07:24; Aktualizacja: 16.12.2019, 07:44
SN w odpowiedzi wydał uchwałę, zgodnie z którą przewidziane w art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim uprawnienie do obniżenia kosztów kredytu w razie jego wcześniejszej spłaty obejmuje także obniżenie prowizji za udzielony kredyt.

SN w odpowiedzi wydał uchwałę, zgodnie z którą przewidziane w art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim uprawnienie do obniżenia kosztów kredytu w razie jego wcześniejszej spłaty obejmuje także obniżenie prowizji za udzielony kredyt.źródło: ShutterStock

W razie wcześniejszej spłaty kredytu konsumenckiego pobrana przez bank prowizja powinna być proporcjonalnie zmniejszona, a część nadpłacona w wyniku przedterminowego spłacenia kredytu bezwzględnie zwrócona kredytobiorcom – orzekł Sąd Najwyższy.

W marcu 2016 r. małżonkowie zawarli z bankiem umowę o kredyt konsolidacyjny na kwotę około 154 tys. zł. Okres spłaty wynosił 120 miesięcy. Kredytobiorcy z tytułu tej umowy zapłacili prowizję dla banku, wynoszącą 11 proc. kredytu, czyli około 17 tys. zł.

Kredyt spłacili po ośmiu miesiącach i zażądali rozliczenia pobranej przez bank prowizji oraz zwrotu 15,7 tys. zł. Zdaniem małżonków o taką kwotę bank powinien obniżyć prowizję w związku z przedterminową spłatą kredytu. Podstawą tych żądań był art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1083), zgodnie z którym w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie całkowity koszt kredytu obniża się o koszty dotyczące okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą.

Bank jednak odmówił zwrotu prowizji, wskazując, że jest ona wynagrodzeniem banku za jednorazowe czynności związane z rozpatrzeniem wniosku kredytowego, oceną zdolności kredytowej i przygotowaniem umowy. Nie jest powiązana z okresem obowiązywania umowy kredytowej ani uzależniona od niego, wobec czego nie podlega zwrotowi na podstawie art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim.

Sprawa trafiła do sądu. W I instancji małżonkowie uzyskali korzystne orzeczenie i sąd zasądził żądany zwrot prowizji. Sąd II instancji zauważył jednak, że w sprawie jest problem. Sporna była kwestia charakteru prawnego prowizji od kredytu konsumenckiego: czy jest to koszt odnoszący się do całego okresu kredytowania (wtedy wcześniejsza spłata powoduje konieczność proporcjonalnego obniżenia prowizji oraz jej zwrotu przez bank), czy jest to koszt stały, niezależny od okresu kredytowania. Ten problem przedłożył do rozstrzygnięcia Sądowi Najwyższemu.


Pozostało jeszcze 55% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj