statystyki

Roszczenia majątkowe i niemajątkowe: SN naprawia błędy sądów powszechnych

autor: Michał Culepa18.09.2019, 09:40
Mężczyzna w tym samym pozwie zawarł więc roszczenia majątkowe i niemajątkowe

Mężczyzna w tym samym pozwie zawarł więc roszczenia majątkowe i niemajątkoweźródło: ShutterStock

Gdy w jednym pozwie są roszczenia majątkowe i niemajątkowe, sprawę ma rozstrzygnąć w I instancji sąd okręgowy i nie ma znaczenia wartość pozwu; jeśli tak się nie stanie, cały proces trzeba powtórzyć.

Źródłem sprawy było postanowienie wydane przez Sąd Rejonowy w Lęborku, a dotyczące odbywającego karę więzienia Edmunda P., któremu ten sąd ograniczył kontakty z dzieckiem. W uzasadnieniu postanowienia znalazł się passus o problemach alkoholowych osadzonego i kwestii poddania się terapii uzależnień jako warunku przywrócenia kontaktów z dzieckiem.

Edmund P. uznał, że te stwierdzenia zawarte w postanowieniu sądu, odnoszące się do jego – rzekomego, jak twierdził – alkoholizmu i konieczności terapii, są krzywdzące i spowodowały poważne ograniczenia w jego prawach rodzica, a ponadto wywołały u niego cierpienia psychiczne i fizyczne. Dlatego wytoczył pozew przeciwko lęborskiemu sądowi (formalnie – jego prezesowi), żądając w sumie 50 tys. zł zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych oraz 10 tys. zł nawiązki na cele społeczne.


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj