statystyki

Jeśli spłacasz długi prywatne, nie licz na wyrozumiałość ZUS

autor: Michał Culepa24.09.2018, 07:39; Aktualizacja: 24.09.2018, 08:41
ZUS ma uprawnienie – ale nie obowiązek – umarzania należności, jeżeli wystąpią uzasadnione przyczyny.

ZUS ma uprawnienie – ale nie obowiązek – umarzania należności, jeżeli wystąpią uzasadnione przyczyny.źródło: ShutterStock

Jeżeli ktoś jest w stanie płacić alimenty czy czynsz za mieszkanie, nie ma szansy na umorzenie należności z tytułu niezapłaconych odsetek od składek. Nawet, jeżeli jest niepełnosprawnym rencistą.

Zbigniew K. prowadził przez blisko 10 lat działalność gospodarczą, świadcząc usługi remontowo-budowlane. Pod koniectego okresu popadł w poważne problemy finansowe i musiał zamknąć firmę, ale – z racji tego, że przez pewien czas nie opłacał terminowo obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne – ZUS nakazał zapłatę odsetek.

Pan K. wniósł o umorzenie tej należności, argumentując, że obecnie jest niepełnosprawny, posiada orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o całkowitej niezdolności do pracy i pobiera rentę z tego tytułu. Potrącane są z niej należności z tytułu alimentów oraz na rzecz spółdzielni mieszkaniowej. Ponadto z racji złego stanu zdrowia musi ponosić koszty leczenia. Nie dysponuje też innymi składnikami majątku, które posłużyłyby na spłatę należności z tytułu odsetek na rzecz ZUS.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj