statystyki

Firma bankrutuje? Nie zawsze otrzymasz otrzymasz odszkodowanie za utratę pracy

autor: Łukasz Guza08.08.2018, 07:37; Aktualizacja: 08.08.2018, 08:31
zwolnienie bezrobotny dokumenty

Fundusz odmówił wypłaty ze względu na brak spełnienia warunków ustawowych.źródło: ShutterStock

Fundusz gwarancyjny nie musi wypłacać zaległych świadczeń za bankrutującą firmę, jeśli stosunek pracy zatrudnionego ustał wcześniej niż trzy miesiące przed wystąpieniem niewypłacalności. Tak wynika z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE.

Sprawa, którą zajmował się TSUE, dotyczyła pracownicy z Bułgarii. Żądała ona od byłego pracodawcy (stosunek pracy ustał 14 maja 2012 r.) wypłaty m.in. należnego wynagrodzenia za maj 2012 r. oraz zaległej pensji urlopowej za wykorzystany wcześniej wypoczynek. Sąd przyznał jej rację i zasądził na jej rzecz świadczenia (wyrok wydano 26 czerwca 2013 r.). 18 grudnia 2013 r. wszczęto postępowanie upadłościowe wobec firmy. Po upływie ponad 2,5 roku (3 sierpnia 2016 r.) była pracownica zwróciła się do funduszu gwarancyjnego (bułgarski odpowiednik Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, FGŚP) o wypłatę zaległych roszczeń, powołując się m.in. na wspomniany wyrok sądu.

Fundusz odmówił wypłaty ze względu na brak spełnienia warunków ustawowych (zbyt długi okres między zakończeniem zatrudnienia a wystąpieniem niewypłacalności przedsiębiorstwa). Była pracownica zaskarżyła tę decyzję do sądu administracyjnego, który powziął wątpliwości co do zgodności wymogów ustawowych z prawem unijnym. Skierował w tej sprawie pytania prejudycjalne do TSUE.


Pozostało jeszcze 36% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj