Google Doodle to – mówiąc najprościej - zmodyfikowane w związku ze specjalną okazją logo najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej. Pierwsza okazjonalna wersja loga powstała w 1998 nawiązując do festiwalu Burning Man, odbywającego się na amerykańskiej pustyni w stanie Nevada, w którym uczestniczyli dwaj założyciele Google’a - Larry Page i Siergiej Brin. Od tamtego czasu powstało ok. 2 tysięcy „doodli”. Samo słowo „doodle” oznacza rysunki, które uczniowie i studenci umieszczają na marginesach swoich notatek podczas nudnych zajęć i wykładów. Oto subiektywne zestawienie najciekawszych z nich.
KLIKNIJ W ZDJĘCIE, ABY PRZEJŚĆ DO GALERII
1
Kostka Rubika
Data publikacji: 19 maja 2014
Jedno z pierwszych doodle w wersji interaktywnej. Graficy i programiści Google wprawili wirtualną kostkę w ruch i pozwolili użytkownikom ułożyć ją samodzielnie. Doodle-kostką można było obracać używając klawiatury.
Kostkę z 26 sześcianów wynalazł węgierski architekt Erno Rubik w 1974 roku i… układał ją przez miesiąc. Nic dziwnego - kostka Rubika ma aż 43 tryliony możliwe kombinacje ułożeń. W 2010 roku serwery firmy Google posłużyły do obliczeń, które wykazały, że wystarczy 20 ruchów, by ułożyć kostkę. Rekord świata w układaniu klasycznej kostki Rubika na czas należy do Holendra Matsa Valka, który potrafi to zrobić w zaledwie 5,55 sekundy (najszybszy Polak potrzebuje 6,11 sek.). Klasyczna kostka o boku 3 na 3 doczekała się wersji 4 na 4, a nawet 7 na 7.
ShutterStock
2
Zwycięzca Doodle 4 Google 2014 w Polsce
Data publikacji: 12 stycznia 2014
Wyobraźnia pracowników firmy Google ma swoje granice, więc postanowili oni sięgnąć po kreatywność internautów. Ci nie zawiedli. Konkursy na doodle roku ogłaszane w poszczególnych krajach, cieszą się sporym zainteresowaniem. Internauci nadsyłają własne propozycje adaptacji loga koncernu, spośród których sami wyłaniają najlepszą. W tym roku najlepszego polskiego doodla stworzył Jakub Stanek z Kielc. Jego doodle wyświetlany był w polskiej wersji wyszukiwarki podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Media
3
220 rocznica urodzin Aleksandra Fredry
Data publikacji: 20 czerwca 2013
Polskie rocznice, osobistości i wydarzenia są dość chętnie upamiętniane w okazjonalnym doodlu. Ten o Aleksandrze Fredro pokazywany był tylko internautom w Polsce - okazją była 220 rocznica urodzin hrabiego Fredro. Fredro znany jest Polakom przede wszystkim jako autor „Zemsty” oraz „Ślubów panieńskich”. Z kolei do kanonu literatury dziecięcej weszła m.in. bajka „Paweł i Gaweł”.
Media
4
Całkowite zaćmienie Księżyca
Data publikacji: 15 czerwca 2011
Całkowite zaćmienie księżyca można obserwować kilka razy w odstępach kilku lat. Nie jest to zjawisko bardzo rzadkie – jednak żeby je dobrze zaobserwować, warto skorzystać z przyrządów optycznych. Doodle z 15 czerwca 2011 roku po raz pierwszy pokazał całkowite zaćmienie naturalnego satelity Ziemi w czasie rzeczywistym. Skąd obraz? Zdjęcia odświeżane w czasie zbliżonym do rzeczywistego dostarczała platforma slooh.com. Serwis ten scala sygnały i informacje z wielu podłączonych do niego profesjonalnych obserwatoriów na świecie. Jeden z głównych teleskopów, który dostarczał bieżący obraz Księżyca, obserwował go ze szczytu wulkanicznego Pico del Teide na hiszpańskiej Teneryfie. Internauci mieli szansę zobaczyć, jak zmienia się obraz księżyca o różnych porach - także przed i po całkowitym zaćmieniu.
Media
5
40 rocznica premiery Ulicy Sezamkowej – Oskar Zrzęda
Data publikacji: 7 listopada 2009
Niektórzy z czytelników pewnie potrafią z pamięci odpowiedzieć, co robił Liczyhrabia albo dobrze pamiętają łapczywie pochłanianie słodkości przez Ciasteczkowego Potwora. Trudno uwierzyć, ale „Ulica Sezamkowa” powstała niemal pół wieku temu w USA i była w tamtym czasie prekursorem rozrywkowych programów edukacyjnych dla dzieci. Na podstawie „Ulicy Sezamkowej” stworzono polski program o przygodach Bazylego i Beaty. Doodle z 7 listopada 2009 roku wyświetlany był internautom z krajów, w których emitowane były dubbingowane albo adaptowane wersje „Ulicy Sezamkowej”. Oprócz polskich, amerykańskich i kanadyjskich dzieci losy bohaterów „Ulicy.. ” znają także dzieci w RPA, Arabii Saudyjskiej, Finlandii czy Malezji.
Media
6
66 rocznica incydentu w Roswell
Data publikacji: 8 lipca 2013
Wyjątkowość tego doodla polega na tym, że jest on w pełni animowanym filmem, który dodatkowo jest interaktywny. Internauta może za pomocą myszy sterować ruchem pozaziemskiej istoty.
Incydent w amerykańskim Rosswell do dziś rozpala dyskusje ufologów przekonanych o rzekomym rozbiciu się w pobliżu tego miasta niezidentyfikowanego obiektu pozaziemskiego. Rzecz miała miejsce w lipcu 1947 roku, kiedy przypadkowe małżeństwo zauważyło z tarasu swojego domu pędzący, świetlisty obiekt. Mimo dementi władz (które przekonywały, że para zauważyła spadający wrak balonu meteorologicznego), domysły i teorie o tym, czym był ów obiekt, wypełniły prasę. W efekcie Roswell zyskało światową sławę jako centrum spotkań ufologów i wszelakiej maści tropicieli oryginalnych teorii. Dziś działa tam Międzynarodowe Muzeum i Ośrodek Badań nad UFO.
Warto na marginesie dodać, że i Polacy mają swoje Rosswell. W maju 1978 Jan Wolski, mieszkaniec lubelskiej wsi Emilcin, miał zobaczyć dziwne, pozaziemskie istoty i ich pojazd. Słynne UFO w Emilcinie doczekało się nawet pomnika, choć sama historia została już dość dobrze zbadana i niewiele w niej pozaziemskich wątków.
Ciekawy jest zasięg doodla o Rosswell. Wyświetlany był oczywiście w USA, Kanadzie, w niektórych krajach Ameryki Południowej i Europy Zachodniej oraz… na Ukrainie, Węgrzech i w Rumunii.
Media
7
Rocznica urodzin Samuela Morse'a
Data publikacji: 27 kwietnia 2009
Ten doodle jest inny niż wszystkie, bo dla 99 proc. internautów jest kompletnie niezrozumiały. Słowo Google zapisano tu bowiem znakami alfabetu Morse’a.
Samuel Morse był prekursorem telegrafii, dla której początkowo zaprojektował system kropek i kresek. Jedna kreska jest sygnałem trzykrotnie dłuższym od kropki. Popularność kodu Morse’a jest spowodowana jego prostotą i łatwością zastosowania w niemal każdych warunkach - znaki można bowiem nadawać nie tylko dźwiękami, ale także światłem czy rękoma. Do 2003 roku znajomość kodu Morse’a była obowiązkowa dla każdego, kto chciał zdobyć licencję krótkofalowca.
Media
8
144 rocznica urodzin Marii Curie
Data publikacji: 7 listopada 2011
Doodle wielokrotnie dotyczyły wybitnych Polaków. Jednak tylko doodle o Marii Skłodowskiej-Curie wyświetlany był internautom z niemal wszystkich państw świata. W komentarzu nie ma słowa ani o Francji, ani o Polsce. Cząsteczka Polski jest za to w nazwie pierwiastka polon (ang. polonium) odkrycie której, obok odkrycia radu, pozostaje jednym z największych osiągnięć noblistki. Współczesna fizyka jądrowa zawdzięcza jej ponadto opracowanie pierwszej teorii radioaktywności.
Media
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama