Parlament Europejski domaga się wprowadzenia regulacji chroniącej przed uzależnieniem od platform społecznościowych, gier online, serwisów wideo na żądanie (VOD) i platform handlu internetowego. Miałaby ona odwrócić negatywne tendencje, które osłabiają pozycję konsumentów i ograniczają ich prawa w świecie zdominowanym przez technologie cyfrowe.

W rezolucji europosłowie wzywają Komisję Europejską, by zaproponowała przepisy przeciwdziałające praktykom platform cyfrowych powodującym uzależnienie ich użytkowników. Jak czytamy w dokumencie, media społecznościowe i inne usługi online mogą wprawdzie ułatwiać nawiązywanie kontaktów, zwiększać wydajność, dostarczać rozrywki i mieć inne pozytywne rezultaty – ale niosą również zagrożenia dla zdrowia fizycznego i psychicznego.

„Wykorzystywanie koncepcji mających uzależniający, behawioralny, zwodniczy lub perswazyjny charakter może mieć szkodliwe konsekwencje dla zachowań konsumentów w internecie” – stwierdzają europosłowie.

Uzależnienie od platform

Wskazują, że uzależnienie od platform może wywoływać problemy z koncentracją, stres, depresję, niską samoocenę i ograniczenie aktywności fizycznej. Szczególnie są zagrożone dzieci i młodzież.

– Żadna samodyscyplina nie jest w stanie pokonać sztuczek big techów, obmyślanych przez armię projektantów i psychologów, mających utrzymać użytkownika przyklejonego do ekranu – podkreśla sprawozdawczyni rezolucji, europosłanka Kim van Sparrentak. Platformy prześcigają się w sposobach na przyciąganie uwagi, bo zarabiają na danych i aktywności internautów.

Dlatego PE domaga się od Komisji zakazu stosowania takich technik uzależniających, takich jak niekończące się przewijanie treści (scrolling), sprawiające, że materiały są widoczne tylko przez chwilę i natychmiast zastępowane nowymi, automatyczne odtwarzanie bez końca, a także ustawianie graczom celów do zrealizowania, by utrzymać ich jak najdłużej.

Etyczne produkty cyfrowe

Zgodnie z rezolucją nowa regulacja powinna zobowiązać cyfrowych gigantów, by ich usługi i produkty od początku były opracowywane jako etyczne i uczciwe. Komisja powinna też stworzyć listę dobrych praktyk – jak domyślne wyłączanie powiadomień push czy automatyczne blokady po przekroczeniu określonego czasu korzystania. Europosłowie proponują także kampanie podnoszące świadomość zagrożenia i promujące zdrowsze nawyki w internecie.

KE prowadzi obecnie analizę celowości przepisów chroniących przed cyfrowym uzależnieniem. Jej wyniki są spodziewane w I kw. 2024 r. Jeśli Komisja nie rozwiąże problemu, europarlament może skorzystać ze swojego prawa do inicjatywy ustawodawczej. ©℗