Wyniki badań medycznych kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków ujawnione przez włamywaczy - poinformował serwis Zaufana Trzecia Strona.

ALAB Laboratoria zhackowany - wyciek danych

Zgodnie z najnowszymi informacjami, opublikowanymi przez serwis zaufanatrzeciastrona.pl, doszło do znaczącego ataku hakerskiego na firmę ALAB, będącą kluczowym graczem w branży laboratoriów medycznych w Polsce.

Grupa hakerska RA World, dotychczas niezbyt znana, przyznała się do przeprowadzenia tego włamania. Hakerzy nie tylko ogłosili sukces swojego działania, ale również opublikowali na swoim blogu fragmenty wykradzionych danych. Wśród udostępnionych informacji znalazły się wyniki ponad 50 tysięcy badań medycznych, co budzi poważne obawy o prywatność pacjentów i bezpieczeństwo danych.

Czym jest atak ransomware?

Atak ransomware jest rodzajem cyberataków, który polega na zainfekowaniu komputera lub sieci komputerowej złośliwym oprogramowaniem (malware) znanym jako ransomware. Głównym celem tego rodzaju ataku jest szyfrowanie danych ofiary, uniemożliwiając dostęp do nich, a następnie żądanie okupu (ransom) w zamian za klucz deszyfrujący.

Kluczowe cechy ataku ransomware:

Szyfrowanie danych: Ransomware szyfruje pliki na zainfekowanym urządzeniu, co sprawia, że dane stają się nieczytelne i niedostępne bez odpowiedniego klucza deszyfrującego.

Żądanie okupu: Cyberprzestępcy żądają okupu, zazwyczaj w formie kryptowaluty, aby zmniejszyć ryzyko śledzenia i identyfikacji. Kwota okupu może być różna i często zależy od zdolności płatniczych ofiary lub wartości zaszyfrowanych danych.

Utrata danych: Nawet jeśli okup zostanie zapłacony, nie ma gwarancji, że przestępcy faktycznie udostępnią klucz do odszyfrowania danych.

Zaawansowane techniki: Ataki ransomware mogą wykorzystywać zaawansowane techniki, aby uniknąć wykrycia przez oprogramowanie antywirusowe i inne środki bezpieczeństwa.

Rozpowszechnianie: Ransomware może rozprzestrzeniać się poprzez załączniki e-mailowe, zainfekowane oprogramowanie, luki w zabezpieczeniach systemów i sieci.

Znaczące konsekwencje: Ataki ransomware mogą mieć poważne konsekwencje dla organizacji i osób prywatnych, prowadząc do utraty ważnych danych, zakłócenia działalności operacyjnej i finansowych strat.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie ransomware, organizacje i użytkownicy indywidualni stosują różne środki prewencyjne, takie jak regularne tworzenie kopii zapasowych danych, aktualizacje oprogramowania, szkolenia z bezpieczeństwa cybernetycznego i stosowanie zaawansowanych rozwiązań bezpieczeństwa.