„IT dla gór” to program ratunkowy umożliwiający natychmiastowe alarmowanie i dokładne lokalizowanie poszkodowanego. Stworzona w ramach programu aplikacja mGOPR nie tylko pomaga ratować życie, ale uczy jak przygotować się na górską wędrówkę.

Na pomysł jak zwiększyć szanse na ratunek wpadli ratownicy z beskidzkiego oddziału GOPR oraz polska firma Transition Technologies, która w ramach wspólnego projektu „IT dla Gór” stworzyła dla ratowników specjalną aplikację mobilną mGOPR.

ikona lupy />
Aplikacja mGOPR / Media

Dzięki aplikacji mGOPR możliwe jest natychmiastowe wezwanie pomocy bez znajomości numeru ratunkowego. Co więcej, każdy turysta wychodząc w góry może włączyć śledzenie swojego położenia, które automatycznie zapisuje się na portalu ratunkowym GOPR.

W przypadku zaginięcia możliwe jest natychmiastowe zlokalizowanie osoby w miejscu, w którym się znajduje lub, w którym sygnał został przekazany po raz ostatni. Niezależnie od tego, czy osoba korzysta z aplikacji poprzez śledzenie czy bezpośrednie połączenie z numerem ratunkowym, wysyła ona informację o dokładnym położeniu poszkodowanego, dzięki czemu ratownicy udają się dokładnie we wskazane miejsce zdarzenia.

Firma wraz z ratownikami postanowiła przygotować specjalne trasy dla osób z dysfunkcją wzroku. Transition Technologies, która zasłynęła już aplikacją do nawigacji dla osób niewidomych i niedowidzących Seeing Assistant Move, postanowiła wzbogacić ją o opis tras, punktów orientacyjnych, szczytów, i innych ciekawych miejsc w Beskidach. Przy ich tworzeniu będzie uczestniczyła osoba niedowidząca, przez co jest ona maksymalnie dostosowana do potrzeb tej grupy.

Aplikacja działa w smartfonach z Androidem i iOS. Będzie ją można pobrać w grudniu b.r. tuż przed rozpoczęciem sezonu zimowego w górach. Co ważne aplikacja będzie działała na całym obszarze gdzie swoją służbę pełni GOPR.

Oprac. T.J.