Prawdziwi szpiedzy nie zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję (AI), nawet jeśli maszyny sprawią, że informacje będą "nieskończenie bardziej dostępne" - powiedział w środę szef brytyjskiego wywiadu MI6 Richard Moore.

"Sztuczna inteligencja sprawi, że informacje będą nieskończenie bardziej dostępne, a niektórzy pytają, czy spowoduje to, że usługi wywiadowcze, takie jak mojej agencji, przestaną być potrzebne? W rzeczywistości prawdopodobnie będzie odwrotnie. W miarę jak sztuczna inteligencja będzie przeczesywać ocean otwartych źródeł, jeszcze większą wartość będzie miało wyławianie, za pomocą dobrze zarzuconej przynęty, sekretów, które leżą poza zasięgiem jej sieci" - wskazał Moore w przemówieniu wygłoszonym w brytyjskiej ambasadzie w Pradze.

"Unikatowe cechy ludzkich agentów we właściwych miejscach staną się jeszcze bardziej znaczące. Nigdy nie są oni tylko biernymi zbieraczami informacji: naszym agentom można zlecać zadania i kierować nimi; mogą identyfikować nowe pytania, których nie wiedzieliśmy, że należy zadać; a czasami mogą wpływać na decyzje wewnątrz rządu lub grupy terrorystycznej. Ludzka inteligencja w erze sztucznej inteligencji będzie w coraz większym stopniu definiowana jako te rzeczy, których maszyny nie są w stanie zrobić, aczkolwiek powinniśmy oczekiwać, że granice możliwości maszyn będą przesuwać się z zaskakującą prędkością" - mówił.

Wyjaśnił, że agenci w MI6 wykorzystują obecnie sztuczną inteligencję do rozszerzania - ale nie zastępowania - własnej oceny tego, jak ludzie mogą zachowywać się w różnych sytuacjach i przyznał, że w przyszłości, gdy sztuczna inteligencja zacznie wyprzedzać niektóre aspekty ludzkiego poznania, możliwe jest, iż narzędzia cyfrowe zrozumieją - lub raczej będą w stanie przewidzieć - ludzkie zachowanie lepiej niż ludzie.

"Zawsze jednak będzie istnieć niezwykła więź, która pozwala jednej osobie naprawdę zwierzyć się drugiej, zjednoczonej poczuciem wspólnego człowieczeństwa i celu, co jest esencją czynnika ludzkiego. Niezależnie od tego, jak szybki i wszechogarniający będzie postęp sztucznej inteligencji, niektóre relacje pozostaną wyjątkowo, uparcie ludzkie" -podkreślił Moore. (PAP)

bjn/ tebe/