Materiał z popularnych, elektronicznych ekranów opartych na technologii OLED posłużył do stworzenia sztucznej synapsy. Dzięki niej mają szansę powstać sprawniejsze komputery obsługujące sztuczną inteligencję.

Choć sztuczna inteligencja ma coraz większe możliwości, to obecne komputery nie są stworzone do sprawnego obsługiwania tego typu algorytmów.

Jedna z głównych trudności polega na tym, że dzisiaj miejsce przechowywania danych jest oddzielone od miejsca ich przetwarzania i trenowanie SI wymaga szczególnie intensywnego przesyłania danych między pamięcią i procesorem. Sprawne działanie SI wymaga więc przetwarzania informacji w miejscu ich gromadzenia.

Eksperci z koreańskiego Pohang University of Science and Technology (POSTECH) twierdzą, że stworzyli odpowiadający na te wyzwania chip, korzystając z kryształów skrótowo nazywanych IGZO, od nazw pierwiastków, z których się składają – indu, galu, cynku i tlenu. Kryształy te powszechnie wykorzystuje się w popularnych ekranach typu OLED.

Nowy układ, zbudowany ze sztucznych synaps (połączeń między neuronami), okazał się doskonały jednocześnie pod względem prędkości, jak i oszczędności. Według badaczy przewyższa też wcześniejsze, mające podobnie działać konstrukcje, pod względem liczby możliwych zastosowań.

IGZO, ze względu na swoją budowę zapewnia obliczenia pozbawione błędów – twierdzą naukowcy; a jednocześnie pozwala na łatwą, masową produkcję chipu.

W ramach testów, badacze nauczyli swój układ klasyfikowania danych zapisanych pismem odręcznym, z 98-procentową precyzją. Jednak jego budowa ma pozwalać także na tworzenie wielkoskalowych komputerów do trudnych zadań.(PAP)

Marek Matacz

mat/ bar/