Zamiast zgrzytać zębami nad kierownicą, widząc za szybą niekończący się sznur samochodów, teraz wystarczy przed wyjazdem rzucić okiem na widget Androida, lub kafelek Windows Phone.

Pod nazwą "Granica" kryje się nowy pomysł Służby Celnej. To aplikacja napisana na urządzenia mobilne, która podróżującym między państwami ma pomóc zaplanować podróż i wybrać najbardziej komfortowy moment na wyjazd, zapewniając informacje o tym, co aktualnie dzieje się na polskich, drogowych przejściach granicznych. Z poziomu komórki możemy dowiedzieć się jakiej długości są kolejki oczekujących na przejściu oraz ile czasu średnio trzeba oczekiwać na odprawę. System aplikacji stara się także przewidywać jak w najbliższym czasie zmieniać się będzie ta sytuacja.

"Dzięki aplikacji „Granica" podróżni, kierowcy ciężarówek oraz przedsiębiorcy zajmujący się międzynarodowym obrotem towarowym uzyskają indywidualną informację o czasie przekroczenia granicy oraz bieżącą informację o sytuacji przed i na wybranym przejściu granicznym. Nowa usługa Służby Celnej ułatwi również kierowcom planowanie podróży, poprzez wykorzystanie modułu prognozy czasu oczekiwania na najbliższy tydzień oraz pozwoli wybrać najdogodniejsze do przekroczenia przejście graniczne" - czytamy w komunikacie Służby Celnej

Autorzy programu zapewniają, że "Granica" daje dostęp do pełnej informacji o czasie oczekiwania na przejściach zewnętrznej granicy Unii Europejskiej, a więc z Rosją, Białorusią i Ukrainą. Prognozy na przekroczenie granicy aplikacja aktualizuje 8 razy w ciągu dnia. Świeże dane o liczbie pojazdów, które przejechały przez przejścia pojawiają się 2 razy na dobę - zawsze po zakończeniu zmiany. 

Podczas korzystania z aplikacji należy wybrać rodzaj pojazdu, którym się podróżuje (osobowy lub ciężarowy) i kierunku podróży. Na podstawie tych danych program powinien wyliczyć użytkownikowi jaki czas pozostał mu do przekroczenia przejścia granicznego, zarówno z naszej strony, jak i podczas powrotu do Polski. Mając dostęp do archiwalnych danych archiwalnych aplikacja celników jest w stanie także stworzyć prognozę na kolejny tydzień, oraz na bieżąco powiadamiać użytkowników o wszelkich zmianach sytuacji na wybranych przejściach.

Aplikację można nieodpłatnie pobrać na większość obecnie używanych komórek i tabletów. "Granica" działa na Androidzie, Windows Phone i iOS. Pobrać można ją odpowiednio z Google Play, Windows Phone Store i App store. Program posiada sześć wersji językowych: polską, angielską, rosyjską, ukraińską, białoruską i niemiecką.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.granica.gov.pl.