Liczba dronów w przestrzeni powietrznej nad Półwyspem Apenińskim stale rośnie ich sprawą zainteresował się tamtejszy urząd nadzoru lotnictwa cywilnego.

Urząd nie tylko objął patronatem pierwszy krajowy zjazd miłośników dronów, ale też przygotował z jego okazji specjalny raport, mówiący o ich popularności we Włoszech. Zbiegł on się z pierwszą rocznicą wejścia w życie regulaminu, kory ma zagwarantować porządek w powietrzu. Nie będzie to proste. Obok około stu firm, wykorzystujących drony i posiadających na to wszystkie niezbędne zezwolenia, działa tam co najmniej kilkaset innych mniejszych lub większych przedsiębiorstw, które robią to nielegalnie.

Zaledwie dziesięć zaś zawiadomiło o swej działalności urząd nadzoru, co wymagane jest, jeśli drony mają latać na terenach zabudowanych czy w pobliżu zakładów przemysłowych. We Włoszech jest już około czterdziestu szkół, przygotowujących do pilotażu dronów. Podczas konferencji, która rozpocznie się w piątek w Rzymie, producenci dronów zaprezentują szereg swoich wyrobów, przeznaczonych dla rolnictwa, telewizji, naukowców oraz firm ochroniarskich.