Na stanowisku dyrektora wykonawczego firmy Dorseya zastąpi dotychczasowych szef technologiczny Twittera Parag Agrawal.

Dorsey oznajmił w komunikacie: "Postanowiłem opuścić Twittera, ponieważ sądzę, że firma jest już gotowa zerwać więzi z założycielami". Na Twitterze Dorsey dodał, że jest "bardzo smutny, ale bardzo szczęśliwy".

Agrawal pracuje dla Twittera od ponad 10 lat i jest specjalistą inżynierii informatycznej, odegrał ważną rolę we wdrażaniu przez firmę rozwiązań z obszaru sztucznej inteligencji.

W poniedziałek rano doniesienia CNBC wywołały wzrost wartości akcji Twittera o 5 proc., a notowania zostały następnie zawieszone w oczekiwaniu na potwierdzenie informacji o odejściu Dorseya.

45-letni Dorsey był zarówno szefem Twittera, jak i firmy wyspecjalizowanej w płatnościach cyfrowych Square. Był wielokrotnie krytykowany za to, że stoi na czele dwóch spółek i nie poświęca dostatecznie dużo uwagi samemu Twitterowi.

Dorsey, który jest twórcą cyfrowego giganta, pełnił funkcję jego dyrektora wykonawczego (CEO) w latach 2007-2008, a następnie powrócił na to stanowisko w roku 2015.

W roku 2013, gdy Twitter wszedł na giełdę, Dorsey został miliarderem i według magazynu "Forbes" dysponuje obecnie fortuną rządu 11,8 mld USD - podaje AFP.