Chiński koncern technologiczny Huawei ogłosił w środę wprowadzenie własnego systemu operacyjnego Harmony (HarmonyOS). Oznacza to, że firma nie będzie już całkowicie zależna od Androida.
Autorski system operacyjny Huawei ma łączyć ze sobą różne urządzenia takie jak laptopy, smartwatche czy samochody. Firma zamierza do końca roku wdrożyć system na 200 mln smartfonów i 100 mln inteligentnych urządzeń innych firm.
Wang Chenglu, szef działu oprogramowania w Huawei, który od 2016 r. pracował nad tym oprogramowaniem, powiedział we wtorek, że HarmonyOS ma ułatwić łączenie ze sobą urządzeń różnego typu.
"Harmony umożliwi różnym urządzeniom połączenie się w jedno superurządzenie. Będzie działało jako jeden system plików" - wyjaśnił. Dodał też, że firma chętnie będzie udostępniać HarmonyOS producentom smartfonów, ale widzi też wiele możliwości we współpracy z producentami innych urządzeń.
Sankcje nałożone w 2019 r. przez rząd USA na Huawei sprawiły, że nowe modele telefonów tego koncernu nie mogły korzystać z usług Google Mobile Services, na których opiera się większość aplikacji na system Android. Z tego powodu firma będąca niegdyś największym operatorem smartfonów na świecie obecnie jest na 6. miejscu i w pierwszym kwartale tego roku miała 4 proc. udziałów na rynku - zauważył Reuters.
Administracja byłego prezydenta USA Donalda Trumpa uznała Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju, twierdząc, że chińska firma może wykorzystywać produkowane przez siebie urządzenia do szpiegowania na rzecz Pekinu. Huawei temu zaprzecza.