Microsoft wykonuje kolejny krok w stronę użytkowników desktopów, którzy krytykowali kafelkowy interfejs systemu Windows 8. Podczas odbywającej się w San Fransisco konferencji Build 2014, gigant z Redmond zapowiedział powrót klasycznego przycisku START. Aktualizacja będzie gotowa do pobrania już 8 kwietnia.

Wprowadzenie interfejsu Modern UI, to bodaj największa rewolucja w świecie Windowsa od czasu pojawienia się na rynku wersji XP. Klasyczne „okienka” zastąpione zostały przez nowoczesne kafelki, a systemowy pulpit – dotychczas centrum zarządzania systemem – zszedł na drugi plan. Co więcej, Microsoft zrezygnował z legendarnego przycisku START, co spotkało się z falą krytyki ze strony bardziej tradycyjnych użytkowników systemu.

Przy zeszłorocznej aktualizacji systemu gigant z Redmond postanowił częściowo wycofać się z tego śmiałego planu, co zaowocowało powrotem przycisku start w Windows 8.1. Był to jednak powrót niepełny i usatysfakcjonował większości użytkowników systemu. Microsoft postanowił więc pójść o krok dalej.

Na wczorajszej konferencji prezentującej możliwości najnowszej aktualizacji Windowsa, zobaczyliśmy wreszcie stary dobry przycisk START wraz z wygodnym rozwijanym menu, które jest nam dobrze znane z poprzednich wersji „okienek”. Kolejną zmianą jest możliwość otwierania aplikacji Modern UI w środowisku pulpitu (ich ikony będą pojawiać się na pasku zadań). To ukłon w stronę użytkowników, którzy korzystają z nowego systemu przy użyciu klawiatury i myszki.

Inne nowości, to możliwość wywołania rozbudowanego menu kontekstowego w trybie „kafelków” - poprzez kliknięcie prawym przyciskiem myszy, a także bardziej rozbudowana wyszukiwarka systemowa.

Najnowsza aktualizacja systemu Windows 8.1. pojawi się w sklepie Windows Store już w najbliższy wtorek 8 kwietnia.