Portugalskie Stowarzyszenie Mikologów we współpracy z zespołem informatyków z Porto opracowało aplikację komputerową pomagającą zbierać grzyby. Rozwiązanie, adresowane dla użytkowników iPhonów, umożliwia szybkie rozróżnienie okazów jadalnych od trujących.

O ile w Polsce sezon na grzyby dobiegł już końca, o tyle w Portugalii grzybobranie w pełnej krasie. Najbardziej oblegane przez grzybiarzy są północne regiony tego kraju porośnięte lasami mieszanymi.

Z uwagi na to, że tradycja zbierania grzybów w tym iberyjskim kraju coraz bardziej zanika, a co roku przybywa przypadków zatruć muchomorami, wprowadzona na początku listopada br. nowa aplikacja dla grzybiarzy trafiła na podatny grunt.

Portugalska aplikacja dla iPhonów zawiera bogatą bazę zdjęciową grzybów występujących w Europie ze wskazaniem ich przydatności kulinarnej. W zbiorze informacji znalazły się również bardzo szczegółowe dane na temat około 40 gatunków grzybów występujących na terenie północnej Portugalii.

"Informacja dostępna poprzez aplikację jest napisana prostym językiem i w przystępny sposób przedstawia różnice występujące pomiędzy podobnymi do siebie okazami grzybów jadalnych i trujących. Fotografie i ich szczegółowy opis przygotowała komisja naukowa Portugalskiego Stowarzyszenia Mikologów" - poinformował Alvaro Monteiro, kierownik zespołu badawczego, który opracował wynalazek.

Poza wirtualnym katalogiem grzybów aplikacja zawiera też system GPS pomagający grzybiarzowi określić miejsce, w którym się znajduje podczas przechadzki po lesie oraz wskazać mu drogę powrotną do domu.

Mikologia jest działem biologii, który zajmuje się badaniem grzybów, ich systematyką, a także wpływem na życie człowieka.