Research In Motion Ltd. planuje zaprezentować 30 stycznia zaprezentować pierwszy z dwóch nowych smartfonów BlackBerry oparty na nowym systemie. Urządzenia z OS BlackBerry 10 będą dostępne już w lutym i mają umożliwić firmie powrót do czołówki producentów smartfonów.

Pierwsze telefony nie trafią od razu do sprzedaży na całym świecie, ale ma to nastąpić "jak najszybciej się da".

Jak zapowiadają producentci, przy tworzeniu nowego OS-u największą wagę przywiązywali do wielozadaniowości. System ma znacznie różnić się od dominującego na rynku Androida i iOS. Możemy się spodziewać zupełnie nowego interfejsu użytkownika oraz centrum powiadomień, które ma zbierać informacje szybko i łatwo prezentować najważniejsze informacje użytkownikowi. Nowa klawiatura uczy się sposobu pisania użytkownika i dostosowuje się do niego. Najciekawszą opcją wydaje się jednak BlackBerry Balance. Dzięki niej będzie można oddzielić informacje osobiste od służbowych, a przełączanie między nimi ma być możliwe przy pomocy jednego prostego gestu.

Firma uzyskała już potrzebne certyfikaty bezpieczeństwa, dzięki którym instytucje rządowe czy duże firmy będą mogły, jak do tej pory, korzystać z nowych smartfonów zaraz po premierze.