Apple przygotowuje się do przedstawienia nowej wersji cieńszego laptopa MacBook działającego w oparciu o lepsze układy scalone wyprodukowane przez Intel, jak powiedziały osoby zaznajomione ze sprawą.

Nowy Mac Book Pro ma zostać zaprezentowany na dorocznej konferencji Apple'a 11 czerwca. Nowe urządzenie będzie, podobnie jak iPhone i iPad, będzie wyposażone w ekrany w wysokiej rozdzielczości, a także w pamięć typu flash, dzięki czemu skróci się czas startu i przedłuży życie baterii, powiedzieli informatorzy proszący o zachowanie anonimowości.

Nowy laptop Apple będzie działał w oparciu o nowe procesory Intela o kodowej nazwie Ivy Bridge i będzie cieńszy od obecnego, którego grubość wynosi 2,4 centymetry. Pozostałe linie komputerów Appel'a również mogą zostać unowocześnione.

Bill Evans, rzecznik Apple z siedzibą w Cupertino w Kalifornii odmówił komentarza w tej sprawie, a Chuck Mulloy, rzecznik Intela, skierował pytania Apple.

Na konferencji o Mountain Lion

Podczas konferencji programistów Apple prawdopodobnie ogłosi datę wprowadzenia najnowszego systemu operacyjnego Maca o nazwie Mountain Lion, jak powiedział jeden z informatorów. Nowe oprogramowanie, które Apple zapowiedziała w lutym, ułatwia współpracę między komputerami Mac, a urządzeniami mobilnymi firmy – system operacyjny zawiera wiele elementów systemu iOS, obsługującego iPhone’y i iPady. Użytkownicy będą mogli przesyłać sms-y z Maca na iPhone’a.

Mountain Lion rozszerzy też zakres usług w chmurze iCloud umożliwiając użytkownikom Maca dostęp i dzielenie się zapisanymi dokumentami poprzez internet. Daje też użytkownikom możliwość stworzenia i szybkiego dostępu do notatek i otrzymywania powiadomień na wszystkich urządzeniach Apple. Inna cecha nowej chmury ułatwi dzielenie się zdjęciami, napisał w poniedziałek „Wall Street Journal”.

Na nowego iPhona jeszcze poczekamy

Nacisk na kwestię nowego Maca podczas konferencji mającej się odbyć w przyszłym miesiącu wskazuje, że Apple skupi się na iPhone’ach w późniejszym terminie w tym roku. Analitycy, między innymi Gene Munster z Piper Jaffray Cos. prognozowali, że Apple przedstawi nowy model smartfona przed październikiem. Smartfon jest najlepiej sprzedającym się produktem Apple i w ostatnim kwartale przyniósł firmie 58 procent dochodu.

Mozliwe, ze Apple przedstawi niektóre cechy nowego smartfona podczas konferencji programistów w San Francisco.

Komputery Mac nie są motorem Apple'a

Chociaż komputery Mac stanowią 13 procent sprzedaży Apple i nie są już głównym motorem firmy, to zwiększyły udział w rynku. W Stanach Zjednoczonych Apple kontrolowała w czwartym kwartale ubiegłego rynku 11,6 procent rynku komputerów osobistych, natomiast w 2007 roku było to 6,1 procent, jak wynika z danych Gartner Inc.

Sprzedaż Maca rośnie szybciej niż rynek komputerów osobistych, dzięki popularności urządzeń mobilnych firmy. Od 2007 roku, kiedy na rynek został wprowadzony iPhone, sprzedaż komputerów osobistych firmy Apple, wzrosła ponad dwukrotnie, osiągając 21,8 miliardów dolarów w zeszłym roku. miarę jak rośnie udział Apple w rynku, rywale tacy jak Hewlett-Packard, Dell i Samsung Electronics idą w ślady firmy produkując cieńsze, szybciej startujące aluminiowe laptopy.

Firma Apple ostatni raz zmieniła wygląd MacBook Pro w 2008 roku. Teraz urządzenia te mają większą pamięć, lepszą grafikę i szybsze przetwarzanie danych niż laptopy MacBook Air.