Polski wynalazca Michał Kubacki opracował nowy typ klawiatury, która może zmienić oblicze urządzeń z ekranami dotykowymi. Klawiatura ETAOI posiada tylko 5 klawiszy dopasowanych do rozmiaru palca i zajmuje 70% mniej miejsca niż tradycyjna klawiatura QWERTY.

ETAOI to nowy rodzaj klawiatury, zaprojektowany z myślą o urządzeniach z ekranami dotykowymi. Klawiatura ETAOI posiada tylko 5 klawiszy, z których każdy ma własny kolor. Pisanie polega na dotykaniu pojedynczych klawiszy bądź przesuwaniu pomiędzy dwoma lub więcej klawiszami, używając ustalonych kodów.

Zdaniem twórcy klawiatury, pomimo niewielkich rozmiarów, zachowuje ona pełną funkcjonalność standardowej klawiatury QWERTY. Dodatkowo oferuje szereg funkcji, których nie posiada żadna inna klawiatura - narzędzia zaawansowanej edycji oraz równoległą obsługę wielu języków bez konieczności zmiany ustawień.

ETAOI zajmuje około 70% mniej miejsca niż standardowe klawiatury. Jednocześnie klawisze są dostosowane wielkością do rozmiaru palca, co sprawia, że wyeliminowane zostają przypadkowe literówki.

Jak przekonuje twórca klawiatury, duży rozmiar klawiszy i prosta zasada działania sprawiają, że klawiatura ETAOI pozwala osiągnąć znaczne prędkości - obecny rekord to 55 słów na minutę. Również w trudnych warunkach - w autobusie, na ulicy - pozwala pisać szybko i ze 100% dokładnością.

Zdaniem Michała Kubackiego, klawiatura ETAOI jest tak szybka i precyzyjna, że nie wymaga użycia autouzupełniania i autopoprawek. Klawiatura pozwala na pisanie bezwzrokowe, więc twoja uwaga może pozostać skupiona na wprowadzanym tekście.

Film